Zdaniem NIK, problemem są jednak niewystarczające fundusze na wykonanie tych zadań, w efekcie czego instytucje nie mogły zrealizować wszystkich wniosków złożonych przez osoby niepełnosprawne i potencjalnych pracodawców.
Głównym celem przeprowadzonej przez NIK kontroli było ustalenie, czy samorządy powiatowe i urzędy pracy wywiązywały się z zadań w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. W ramach badań starano się ustalić, czy identyfikowano potrzeby dotyczące rodzaju udzielanej pomocy, oraz czy podejmowane czynności przyczyniły się do wzrostu zatrudnienia i poprawy sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych.
W raporcie z przeprowadzonej kontroli NIK wskazuje, że JST i urzędy pracy zazwyczaj wywiązywały się z przypisanych im zadań. Jak podkreśla Izba, kontrolowane jednostki prawidłowo identyfikowały i diagnozowały potrzeby zawodowe zarejestrowanych w nich osób niepełnosprawnych, a ich pracownicy ustalali potencjał zatrudnieniowy i dobierali formy aktywacji najbardziej odpowiadające sytuacji i potrzebie bezrobotnego. NIK zwraca również uwagę, że powiatowe urzędy pracy współpracowały z potencjalnymi pracodawcami w celu pozyskania dla swoich wnioskodawców ofert pracy lub miejsc aktywizacji zawodowej.
W ramach przeprowadzanego badania Izba zauważyła jednak, że w większości przypadków środki na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych były niewystarczające. Pozwoliły jedynie na zaspokojenie części zgłaszanych potrzeb. Decyzja o finansowaniu zadań uwarunkowana była nie rozmiarem potrzeb, a sytuacją ekonomiczną samorządów. W efekcie pomoc otrzymywały te osoby, które szybciej złożyły wniosek. Dodatkowo JST nie przeprowadzały kalkulacji określających rzeczywistą skalę potrzeb finansowych niepełnosprawnych. W swoim raporcie NIK zwraca też uwagę, że skontrolowane urzędy pracy choć opracowały powiatowe programy działań na rzecz osób niepełnosprawnych, to często robiły to nierzetelnie.
Biorąc pod uwagę powyższe nieprawidłowości, NIK apeluje do starostów powiatu i dyrektorów powiatowych urzędów pracy podjęcie działań, mających na celu zapewnienie rzetelnych danych w sprawozdaniach rzeczowo-finansowych JST z realizacji zadań dotyczących rehabilitacji i zatrudniania osób niepełnosprawnych. Izba apeluje też o opracowanie w powiatowych programach działań na rzecz wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w taki sposób, aby możliwe było monitorowanie efektów realizacji programów.
www.nik.gov.pl