Najwyższa Izba Kontroli zarzuca samorządom popełnienie szeregu nieprawidłowości przy budowie Orlików. Przede wszystkim ignorowano szczegółowe zalecenia Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie przygotowania i wykonania inwestycji, i to pomimo szeregu szkoleń prowadzonych dla samorządowców i wykonawców boisk. Kontrola wykazała brak dbałości o jakość wykonania boisk, a także lekceważące traktowanie obowiązującego prawa. Oszczędzano na materiałach, stosowano tańsze i gorszej jakości zamienniki a także ignorowano potrzeby osób niepełnosprawnych. Co ciekawe, odstępstwa te były akceptowane przez inspektorów nadzoru budowlanego.
Stwierdzono również niedociągnięcia w kwestii planów wykorzystania obiektów oraz nadzoru nad nimi. Niekiedy opiekę nad dziećmi korzystającymi z Orlików sprawowały osoby niewykwalifikowane, zamiast profesjonalnych trenerów, w innych przypadkach urlop bądź choroba opiekuna powodowały, że boiska stały nieużywane przez wiele tygodni. Gminy zapominały też niekiedy, że koszty utrzymania boisk oraz opłacenia trenerów należy uwzględnić w planach wydatków rocznych.
Podsumowując, Najwyższa Izba Kontroli stwierdza, iż wybudowanie Orlików zapewniło dzieciom i młodzieży możliwość aktywnej rekreacji w warunkach niedostępnych wcześniej w wielu małych gminach. Niemniej, w wyniku zaniedbań i ignorowania obowiązującego prawa powstały obiekty obarczone wadami i to pomimo ogromnych nakładów pieniężnych na nie przeznaczonych. NIK proponuje gruntownie rozważyć zmianę przepisów i inwestycję uznawać za zakończoną dopiero po potwierdzeniu przekazania obiektu do użytku oraz zapewnieniu środków na jego użytkowanie i zatrudnienie wykwalifikowanego trenera.
Na podstawie: www.nik.gov.pl
Pisaliśmy o tym również:
Ostrożnie z lodowiskiem
Nowy wzór SIWZ dla Orlików
Regulamin korzystania z kompleksu boisk sportowych ,,Moje Boisko – Orlik 2012” – aspekty prawne
Regulamin korzystania z kompleksu boisk sportowych ,,Moje Boisko – Orlik 2012” – aspekty praktyczne
NIK kontroluje Orliki i obwinia samorządy
Samorządy źle przygotowały budowę Orlików, nie posiadały rzetelnej wiedzy na temat rzeczywistych kosztów przedsięwzięć oraz nie zaplanowały prawidłowo finansowania obiektów takie wnioski wynikają z kontroli NIK przeprowadzonej w 31 gminach.