Wójt gminy wydał decyzję o warunkach zabudowy dla działek, w której jest napisane, że posiadają dostępność do drogi publicznej przez drogę wewnętrzną będącą we władaniu gminy, nie konsultując się z osobą zajmującą się drogownictwem. Obecnie ubiegam się o pozwolenie na budowę i złożyłem pismo o oświadczenie zgodnie z art. 34 ust. 3 Prawa budowlanego  (wymóg starostwa). Od osoby zajmującej się drogami wewnętrznymi dowiedziałem się, że działka wewnętrzna nie ma dostępu do drogi publicznej.

  • Droga publiczna przebiega w innym miejscu, a na ewidencji porównując z mapą sytuacyjno-wysokościową stoi dom.
  • Co należy w powyższej sytuacji zrobić: złożyć pismo tylko do starostwa powiatowego do zarządcy drogi, pomijając gminę?


Wdział budownictwa będzie wymagał uzgodnienia z gminą.

Czy jeszcze raz zwrócić się o wyjaśnienie tej sytuacji do wójta?

  • Kto powinien rozstrzygnąć, albo uregulować stan prawny powyższej drogi wewnętrznej aby ewidencja na mapie pokrywała się z drogą w terenie?
  • Czy zarządca drogi wewnętrznej może nakazać regulację powyższej drogi inwestorowi?


Droga wewnętrzna nie ma wymaganych 3 metrów.

Odpowiedź

Pozwolenie na budowę może być wydane jedynie po potwierdzeniu zgodności projektu budowlanego z decyzją o warunkach zabudowy, w tym również w zakresie planu zagospodarowania terenu, który obejmuje obsługę komunikacyjną nieruchomości. Ujawnienie niezgodności stanu faktycznego z danymi ewidencji gruntów, na których oparto w decyzji o warunkach zabudowy określenie dostępu nieruchomości do drogi publicznej, stanowi podstawę dla wznowienia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 54 w zw. z art. 64 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzja o warunkach zabudowy powinna określać m.in. warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych, a w szczególności w zakresie obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji.

Stosownie do treści art. 35 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ architektoniczno-budowlany sprawdza m.in. zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu.

Ujawniony faktycznie odmienny przebieg drogi niż określony w ewidencji, do której odwołuje się decyzja o warunkach zabudowy, stanowi przeszkodę dla wydania pozwolenia na budowę.

W konsekwencji pod wpływem ujawnionych informacji zmiany wymaga decyzja o warunkach zabudowy. Podstawą dla tej zmiany może być wniosek inwestora oparty o art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego wskazujący inne rozwiązanie, w trybie tym na zmianę muszą jednak wyrazić zgodę wszystkie strony postępowania.

Co za tym idzie wydaje się, że korzystniejsze będzie w tych okolicznościach odwołanie się do przesłanek wznowienia postępowania (o wydanie decyzji lokalizacyjnej). Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego , w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję.

Organem właściwym w sprawie wznowienia jest w tym przypadku organ, który wydał decyzje o warunkach zabudowy w ostatniej instancji, a zatem, jeśli nie było od niej odwołania - wójt. W wyniku wznowienia postępowania organ ten wydaje decyzję, w której uchyla decyzję dotychczasową, gdy stwierdzi istnienie podstaw do jej uchylenia na podstawie art. 145 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego i wydaje nową decyzję rozstrzygającą o istocie sprawy.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 118 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)