Zakład przemysłowy, w którym wytwarzane są odpady komunalne, kwalifikowany jest jako nieruchomość niezamieszkana przez mieszkańców, na której są wytwarzane odpady komunalne. Jeśli gmina podejmie uchwałę w oparciu o art. 6c ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391) – dalej u.u.c.p.g. , to automatycznie wszystkie nieruchomości niezamieszkałe przez mieszkańców, na których wytwarzane są odpady komunalne będą objęte jednolitym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.
Pojęcie "nieruchomości niezamieszkałe przez mieszkańców, na których wytwarzane są odpady komunalne" dotyczy nie tylko nieruchomości wykorzystywanych sezonowo przez ich właścicieli (np. domki letniskowe), ale również są to urzędy, teatry, przychodnie, szpitale, zakłady rzemieślnicze, usługowe, magazyny, sklepy, hurtownie, biura, gabinety lekarskie, lecznice dla zwierząt, apteki.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 6c ust. 2 u.u.c.p.g. , rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Nadto zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 u.u.c.p.g. , ilekroć w ustawie jest mowa o właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Wobec tego właściciel zakładu przemysłowego bądź też posiadający sklep to właściciel nieruchomości w rozumieniu u.u.c.p.g. Uchwała podjęta na podstawie art. 6c ust. 2 u.u.c.p.g. dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, a nie tylko wybranych. Oznacza to, że rada nie może w uchwale postanowić, że systemem zostaną objęte obiekty użyteczności publicznej, a inne nieruchomości, takie jak zakłady usługowe czy przemysłowe już nie. Celem tej uchwały jest "utworzenie jednolitego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie całej gminy, funkcjonującego w całości według zasad przyjętych przez ustawodawcę dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy" (tak M. Walny, Jak stworzyć optymalny system gospodarki odpadami, Wspólnota 2011, nr 36, s. 21). Ponadto, art. 6c ust. 2 u.u.c.p.g. (podobnie jak inne przepisy) to norma o charakterze generalnym, która odnosi się do abstrakcyjnie określonego adresata, a nie do konkretnych podmiotów.
Zatem gmina nie może w sposób odrębny traktować właścicieli nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, kierując się przeznaczeniem obiektu i przyjmując, że odpady z niektórych nieruchomości będą zagospodarowane przez gminę, a pozostałe przez właścicieli, którzy sami muszą umowę na ich odbiór podpisać.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391)