W przetargu będącym przedmiotem sprawy, zamawiający w sposób nieprecyzyjny i wewnętrznie sprzeczny opisał przedmiot zamówienia oraz sposób obliczenia ceny. W efekcie, w każdej z trzech złożonych ofert, wykonawcy w sposób odmienny dokonali oszacowania wynagrodzenia za realizację zamówienia.
Wadliwa SIWZ nie może obciążać wykonawcy >>>
Zamawiający obarczył negatywnymi konsekwencjami niejednoznacznych zapisów SIWZ dwóch z trzech wykonawców i odrzucił ich oferty z powodu błędu w obliczeniu ceny. Co ciekawe, z trzecim wykonawcą podpisano umowę mimo, iż on także obliczył cenę oferty w sposób odmienny niż wynikało to z zapisów SIWZ. Prezes UZP uznał taką sytuację za niedopuszczalną.
W pozwie o stwierdzenie nieważności umowy, Prezes Urzędu podkreślił, iż niejasne zapisy SIWZ dot. opisu przedmiotu zamówienia i sposobu obliczenia ceny stanowią rażące naruszenie p.z.p. Zamawiający powinien poprawić omyłki we wszystkich ofertach złożonych przez wykonawców i dopiero po tej czynności mógł wybrać najkorzystniejszą ofertę. Zamawiający jednak zdecydował się na odrzucenie dwóch ofert z powodu błędu w obliczeniu ceny i zaniechanie poprawienia omyłek.
Tylko zamawiającemu przysługuje prawo do zmiany treści SIWZ >>>
Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał powództwo, i stwierdził, że skoro oferty zostały przygotowane w oparciu o SIWZ, a ich treść odpowiadała jednej z możliwych interpretacji warunków zamówienia określonych przez zamawiającego, to nie było podstaw do ich odrzucenia. Ponadto, zdaniem składu orzekającego zamawiający dysponował wszystkimi danymi niezbędnymi do dokonania poprawienia omyłek we wszystkich ofertach i był do tego zobligowany. Wybór oferty najkorzystniejszej w tych okolicznościach był rażącym naruszeniem prawa. W konsekwencji, zawarta umowa jest nieważna.
Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 10 lipca 2015 r. (I C 2/15).
Źródło: www.uzp.gov.pl