W przypadku nieodebrania przez uprawnionego zasiłku z pomocy społecznej w okresie dwóch miesięcy, gmina będzie mogła wstrzymać świadczenie.
Gdy osoba uprawniona nie zgłosi się w ciągu dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych po przyznane jej świadczenia, ośrodek pomocy społecznej zobowiązany będzie do wstrzymania pomocy oraz rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego. Dopiero po złożeniu stosownych wyjaśnień przez uprawnioną osobę, dotyczących przyczyn nieodbierania świadczeń, będą one mogły być wznowione, wraz z uzupełnieniem należnej kwoty za okres wstrzymania, ale tylko wtedy, gdy ustawowe warunki kwalifikujące dana osobę do przyznania pomocy wciąż będą spełnione.
W razie gdy osoba korzystająca z pomocy społecznej, pomimo prawidłowego wezwania, nie stawi się w ośrodku pomocy społecznej, a co za tym idzie nie będzie możliwe przeprowadzenie z nią wywiadu środowiskowego, gmina wyda decyzję o wygaśnięciu decyzji przyznającej pomoc.
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej (druk nr 2316) został uchwalony przez Sejm i przesłany do rozpatrzenia przez Senat.
Nieodebrana pomoc społeczna zostanie wstrzymana
Gazeta Prawna, 2 lutego 2010 r.