Jeden z zachodniopomorskich szpitali prowadził przetarg, którego przedmiotem było dostarczanie substancji służących do przechowywania narządów. Po wyborze ofery najkorzystniejszej, jeden z odrzuconych wykonawców wniósł odwołanie do KIO, zarzucając zamawiającemu złamanie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164). Twierdził, że oferta uznana za najkorzystniejszą, w rzeczywistości nie mogła sprostać SIWZ.

Wykonawca nie może domyślać się treści SIWZ >>>

Odwołujący przytaczał jeden z warunków zamówienia, według którego wykonawca oferujący produkt leczniczy miał obowiązek przedstawić zamawiającemu dokument zezwalający na obrót zaproponowanym produktem. Uprawnionymi do tego są hurtownie farmaceutyczne. Dalej wykazał, że wykonawca, który wygrał przetarg nie był wpisany do Oficjalnego Rejestru Hurtowni Farmaceutycznych, nie był on zatem taką hurtownią. A co za tym idzie, zwycięzca nie posiadał oczekiwanego dokumentu. W związku z powyższym odwołujący domagał się odrzucenia wygranej oferty, jako niespełniającej wymogów SIWZ.

Skład orzekający oddalił odwołanie. Dodatkowo wskazał na nieprecyzyjność w studiowaniu przez wykonawcę, którego ofertę odrzucono, zapisów SIWZ. To skutkowało pomieszaniem podstawowych instytucji prawa zamówień publicznych oraz błędną oceną, co do faktycznie wymaganych dokumentów.

KIO wyjaśniła, że środki będące przedmiotem zamówienia mogą być kwalifikowane do dwóch, zgoła różnych kategorii produktów leczniczych lub wyrobów medycznych. Dla każdej z tych kategorii odmienne są zarówno dokumenty poświadczające zezwolenie na dystrybucję, jak i różne są wymogi przedstawione w SIWZ. Nigdzie nie było wymogu, który wykluczałby podmioty niebędące hurtowniami farmaceutycznymi z konkursu. Izba w orzeczeniu nadmieniła również, że gdyby taki wymóg pojawił się w SIWZ to mogłoby to skutkować oskarżeniami o utrudnianie uczciwej konkurencji. Dlatego też, przystępujący wcale nie musiał być podmiotem klasyfikowanym jako hurtownia farmaceutyczna, o ile w jego ofercie znalazły się wyroby medyczne. W takim wypadku wymagane dokumenty określał inny, odpowiedni punkt SIWZ.

Nieprecyzyjne zapisy SIWZ stanowią rażące naruszenie prawa >>>

Przykład tego przetargu pozwala uświadomić sobie, jak istotne jest uważne zapoznanie się z treścią zamówienia oraz wszystkimi zawiłościami SIWZ nie tylko przy przystępowaniu do postępowania, ale także przy sporządzaniu odwołania.

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 6 czerwca 2016 r. (KIO 867/16)

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł