Rada miasta ustaliła zasady przyznawania okresowych stypendiów sportowych.
Prokurator zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego. Nie jest bowiem dopuszczalne, aby uchwała zawężała, czy doprecyzowywała krąg podmiotów uprawnionych do otrzymania stypendium.
WSA zgodził się za stanowiskiem prokuratora.
Sąd przypomniał, iż zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz.857 ze zm.), uchwała rady miasta powinna dotyczyć wszystkich osób fizycznych osiągających określone wyniki sportowe tj. umożliwiać przyznawanie takim osobom stypendiów sportowych.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Rada nie może ograniczyć kręgu podmiotów uprawnionych do otrzymania stypendium do zawodników, którzy w roku przyznania stypendium są zawodnikami klubu sportowego, posiadają licencję polskiego związku sportowego, biorą udział we współzawodnictwie sportowym, organizowanym przez polski związek sportowy lub międzynarodową organizacje sportową w danej dziedzinie.
Nie mieści się to w upoważnieniu do określania warunków przyznawania stypendiów, Ponadto stanowi istotne naruszenie zasady równości wobec prawa określonej w art. 32 Konstytucji RP.
Unormowania uchwały powodują bowiem nierówne traktowanie zawodników zrzeszonych w klubach i niezrzeszonych w klubach, poprzez uprzywilejowanie sportowców będących członkami klubów sportowych – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 30 czerwca 2016 r., sygn. akt III SA/Gd 303/16, nieprawomocny