Wśród kryteriów, których wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie z UE nie spełniają, przez co odpadają z konkursów unijnych, szefowa CPPC wymieniła określenie efektywności kosztowej projektu.

- Wnioskodawcy nie do końca mają świadomość efektywności, pokutują też doświadczenia z poprzedniej perspektywy – dodała. Jak zaznaczyła, w obecnej perspektywie unijnej finansowane jest generowanie e-usług i cyfrowego państwa dla obywateli, co nie zawsze w projektach jest uwzględniane.

Jednym z problemów administracji, jakie wymieniła Wanda Buk, jest myślenie, żeby rzeczywistość zmieniała się z dnia na dzień. –

Nie możemy jednym skokiem przeskoczyć lat opóźnień – dodała.
Zdaniem Buk najwięcej problemów w procedurze ubiegania się o projekty cyfrowe jest system zamówień publicznych i zarobki kadry informatycznej. - Zamówienia powodują wydłużenie i dramatyczne utrudnienie procesu, a następnie trudności w realizacji projektów – wyjaśniła.

Jej zdaniem wielu procesów nie można przeprowadzić bez zwiększenia wynagrodzeń, a nie ma „woli rozszerzenia widełek i inwestowania w ludzi”. Jak podkreśliła, to wszystko generuje opóźnienia projektów.


Mariusz Misiek z Ministerstwa Cyfryzacji, Główny Architekt Integracji przedstawił podczas konferencji projekt Platformy Integracji Usług i Danych (PIUiD), która będzie budowana w resorcie. PIUiD zapewni nowy model dostępu do danych, bo „istnieją obszary, które mogą być usprawnione”.

Jego zdaniem negatywnie na wizerunek administracji wpływa konieczność załatwiania przez obywateli jednej sprawy w kilku urzędach. Zwrócił też uwagę na wysokie koszty związane z budową dużej liczby pojedynczych e-usług.

- Platform danych jest może nawet za dużo, my chcemy promować API, czyli interfejsy programistyczne, jako produkt biznesowy, jako cyfrowy zasób państwa, a nie usługę stricte techniczną – podkreślił. Jak dodał, ważne jest zapewnienie, że wszystko, co jest projektowane, będzie zgodne z legislacją i RODO.

Mariusz Misiek poinformował, że resort chce udostępnić katalog zasobów danych, jakie ma administracja. Jak dodał, platforma ma wspierać sieci deweloperów oferujących innowacyjne rozwiązania cyfrowe dla administracji.

Celem platformy ma być wprowadzenie administracji w rolę pośrednika dostępu do danych. Korzyścią dla administracji będzie szybsze projektowanie i wytwarzanie interfejsów programistycznych (API), lepsze rozumienie danych i tego, jak łączą się one logicznie. Jak podkreślił przedstawiciel ministerstwa, platforma danych PIUiD przyniesie korzyści także dla obywateli.
Konferencja Państwo 2.0 odbywa się w dniach 22-23 lutego w Warszawie.