"Umowa została zawarta na podstawie wyboru przez zamawiającego oferty spółki jako najkorzystniejszej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę jedenastu nowych (w tym sześciu trójczłonowych oraz pięciu czteroczłonowych) elektrycznych zespołów trakcyjnych na potrzeby realizacji przez spółkę Koleje Dolnośląskie S.A. zadań przewozowych na potrzeby komunikacji miejskiej i podmiejskiej." - głosi komunikat.

Zamówienie zostało podzielone na dwa zadania: zadanie A - dostawę sześciu trójczłonowych EZT oraz zadanie B - dostawę pięciu czteroczłonowych EZT. Podpisanie umowy, której przedmiotem jest wykonanie zadania A, uwarunkowane było uzyskaniem przez zamawiającego finansowania na jej realizację. Umowa na realizację zadania B zostanie podpisana po uzyskaniu przez zamawiającego finansowania na jej realizację. Spółka zobowiązana jest wykonać całość przedmiotu umowy do dnia 24 listopada 2014 r., podano również.

Impulsy, które wyjadą na tory w barwach Kolei Dol­no­ślą­skich, to trzy­czło­nowe elek­tryczne zespoły trak­cyjne o wyso­kim stan­dar­dzie wykoń­cze­nia wnętrz. Zamó­wione składy będą miały 165 miejsc sie­dzą­cych w ukła­dzie otwar­tym. Każdy z pojaz­dów wypo­sa­żony będzie w kli­ma­ty­za­cję, wi-fi, indy­wi­du­alne gniazdka elek­tryczne, sys­tem infor­ma­cji pasa­żer­skiej na zewnątrz i wewnątrz składu, oraz inter­com.

Newag informuje również, że pociągi będą mogły roz­wi­jać pręd­kość do 160 km/h. Na tory Dol­nego Śląska wyjadą w grud­niu bie­żą­cego roku i zostaną włą­czone do obsługi pasa­że­rów na liniach: Wro­cław — Wał­brzych, Wro­cław – Jele­nia Góra oraz Szklar­ska Poręba Górna  — Wro­cław, Wał­brzych, Jele­nia Góra. Łącznie obsłu­gi­wały będą 26 połą­czeń dziennie.

Projekt jest współ­fi­nan­so­wany przez Unię Euro­pej­ską ze środ­ków Euro­pej­skiego Fun­du­szu Roz­woju Regio­nal­nego w ramach Regio­nal­nego Pro­gramu Ope­ra­cyj­nego dla Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skiego na lata 2007–2013. Cał­ko­wita war­tość pro­jektu to 81,49 mln zł brutto, wkład Unii Euro­pej­skiej to 56,31 mln zł brutto.

Grupa kapitałowa Newag zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego i szynowego. W zakładach spółki w Nowym Sączu prowadzone są prace w segmencie elektrycznych zespołów trakcyjnych, wagonów osobowych i lokomotyw spalinowych. Należąca do grupy spółka Newag Gliwice S.A. specjalizuje się w obszarze produkcji oraz modernizacji lokomotyw elektrycznych. Grupa zatrudnia ok. 1900 osób. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w grudniu 2013 r.

ISBnews