Oznacza to m.in. kompleksowe wsparcie na rzecz rozwoju miast, odnowę obszarów poprzemysłowych i innych terenów zdegradowanych, wymagających gruntownej rewitalizacji.
Projekty związane z rewitalizacją, otrzymają unijne fundusze z krajowego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz programów regionalnych. W ramach tych ostatnich, inwestycje zostaną dofinansowane zarówno ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego, co oznacza łączenie działań typowo inwestycyjnych z miękkimi. Mają to być kompleksowe przedsięwzięcia, które nie ograniczą się tylko do renowacji budynków, chodników czy ulic, ale obejmą również wsparcie przedsiębiorczości, samozatrudnienia oraz zapobieganie bezrobociu. Działania związane z rewitalizacją, będą mogły być także finansowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, nowego instrumentu skierowanego do miast i otaczających je obszarów, mającego służyć poprawie ich współpracy. Zagadnienia związane z rewitalizacją zostały także priorytetowo potraktowane w przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokumencie Krajowa Polityka Miejska.
Narodowy Program Rewitalizacji Miast: czas postawić na miejską politykę spójności
Premier Donald Tusk zapowiedział stworzenie Narodowego Programu Rewitalizacji Miast. Miało to miejsce podczas konferencji, na której zapowiedział także ubieganie się Łodzi o organizację małego EXPO w 2022 lub 2023 r. Towarzysząca mu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że rewitalizacja jest jednym z ważniejszych obszarów wsparcia z nowej puli Funduszy Europejskich. W przyszłej perspektywie wzmocniony zostanie wymiar miejski polityki spójności.