Styczeń
Termin: nie później niż do 31 stycznia roku budżetowego.
Zadanie: Do czasu podjęcia uchwały budżetowej, jednak nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego, podstawą gospodarki finansowej jest projekt uchwały budżetowej przedstawiony organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego. Wprowadzenie zmian w projekcie uchwały budżetowej jednostki samorządu terytorialnego powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez organ stanowiący może nastąpić tylko za zgodą zarządu jednostki samorządu terytorialnego.
Podstawa prawna: art. 240 ust. 1-2 ustawy o finansach publicznych .
Termin: do 31 stycznia następnego roku.
Zadanie: Dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu tej jednostki.
Podstawa prawna: art. 251 ust. 1 ustawy o finansach publicznych .
Termin: do 31 stycznia.
Zadanie: Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w roku poprzednim są obowiązani do złożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.
Podstawa prawna: art. 111 ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Termin: do 31 stycznia, 31 maja i 30 września.
Zadanie: Gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, która stanowi dodatkowe środki na finansowanie zadań dotyczących działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu. Opłata ta wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach podanych powyżej.
Podstawa prawna: art. 111 ust. 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Termin: do 31 stycznia.
Zadanie: Agencja zatrudnienia przedstawia marszałkowi województwa informację o swojej działalności za rok poprzedni, zawierającą m.in. liczbę osób, które podjęły pracę za pośrednictwem agencji zatrudnienia, według grup elementarnych zawodów, zgodnie z obowiązującą klasyfikacją zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, z podaniem państw zatrudnienia, liczbę pracodawców i osób korzystających z usług doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego, liczbę osób skierowanych przez agencję zatrudnienia do wykowany pracy tymczasowej według elementarnych zawodów, z godnie z obowiązującą klasyfikacją zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, z podaniem państw zatrudnienia.
Podstawa prawna: art. 19f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Luty
Termin: do 10 lutego.
Zadanie: Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego w terminie do 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, który podlegał analizie.
Podstawa prawna: art. 30a ust. 4 Karty Nauczyciela.
Termin: do końca lutego roku budżetowego
Zadanie: W przypadku niepodjęcia uchwały budżetowej do 31 stycznia roku budżetowego regionalna izba obrachunkowa ustala budżet jednostki samorządu terytorialnego w zakresie zadań własnych oraz zadań zleconych. Do dnia ustalenia budżetu przez regionalną izbę obrachunkową podstawą gospodarki finansowej jest projekt uchwały budżetowej przedstawiony organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego.
Podstawa prawna: art. 240 ust. 3 ustawy o finansach publicznych oraz art. 11 ust. 2 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.
Marzec
Termin: do 1 marca
Zadanie: Zamawiający sporządza roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach, które przekazuje prezesowi urzędu w terminie do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
Podstawa prawna: art. 98 ust. 2 Prawa zamówień publicznych .
Termin: do 15 marca
Zadanie: Posiadacz odpadów, w tym wytwórca komunalnych odpadów ściekowych, przekazuje je marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, odbierania, zbierania, odzysku, lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych zbiorcze zestawienie danych za poprzedni rok kalendarzowy (m.in. o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów) w terminie do 15 marca.
Podstawa prawna: art. 37 ust. 1 i 3 ustawy o odpadach .
Termin: do 31 marca roku następującego po roku budżetowym.
Zadanie: Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego m.in. sprawozdanie roczne z wykonania budżetu tej jednostki oraz informację o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego. Ponadto sprawozdanie roczne z wykonania budżetu tej jednostki zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia regionalnej izbie obrachunkowej w terminie do 31 marca roku następującego po roku budżetowym.
Podstawa prawna: art. 267 ust. 1 i 3 ustawy o finansach publicznych . @page_break@
Termin: do 31 marca.
Zadanie: Do 31 marca roku poprzedzający rok budżetowy rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, podejmując uchwałę w tej sprawie. Uchwala rady gminy w sprawie wyrażenia zgody bądź nie na utworzenie funduszu sołeckiego dotyczyć może tylko danego roku budżetowego. Termin 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy należy uznać za nieprzekraczalny (zob. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 stycznia 2010 r., I SA/Bd 951/09, LEX nr 599955). Utworzenie funduszu sołeckiego nie jest obowiązkowe. Fundusz sołecki nie wyklucza innych form finansowania sołectw. Umożliwia on wykonywanie konkretnych przedsięwzięć określonych we wniosku sołectwa.
Podstawa prawna: art. 1 ustawy o funduszu sołeckim .
Termin: do 31 marca
Zadanie: Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym (powiatowym, wojewódzkim) ustala odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Pobyt w domu pomocy społecznej jest opłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Podstawa prawna: art. 60 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej .
Termin: do 31 marca.
Zadanie: Marszałek województwa przedkłada Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej sprawozdanie z realizacji w województwie krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.
Podstawa prawna: art. 43 ust. 3b Prawa wodnego.
Kwiecień
Termin: do 30 kwietnia
Zadanie: Przepisy ustaw ustrojowych nakładają obowiązek złożenia oświadczeń majątkowych do 30 kwietnia według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego na następujące podmioty:
- radnych jednostek samorządu terytorialnego;
- wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), ich zastępców, skarbników gmin, sekretarzy gmin, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu organu wykonawczego gminy;
- członków zarządów powiatów, skarbników powiatów, sekretarzy powiatów, kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające oraz członków organów zarządzających powiatowymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu starosty;
- członków zarządów województw, skarbników województw, sekretarzy województw, kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające oraz członków organów zarządzających wojewódzkimi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu marszałka województwa.
Podstawa prawna: art. 24 ust. 4-5 ustawy o samorządzie gminnym , art. 25c ust. 1 i 4 ustawy o samorządzie powiatowym , art. 27c ust. 1 i 4 ustawy o samorządzie województwa .
Termin: do 30 kwietnia.
Zadanie: Wojewódzki inspektor ochrony środowiska dokonuje oceny poziomów substancji w powietrzu w danej strefie za rok poprzedni oraz odrębnie dla każdej substancji dokonuje klasyfikacji stref. Wyniki oceny oraz klasyfikację stref wojewódzki inspektor ochrony środowiska niezwłocznie przekazuje zarządowi województwa.
Podstawa prawna: art. 89 ust. 1 Prawa ochrony środowiska .
Termin: do dnia 30 kwietnia
Zadanie: Starosta sporządza roczne sprawozdanie z gospodarowania nieruchomościami zasobu i przekazuje je wojewodzie w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy.
Podstawa prawna: art. 23 ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami .
Maj
Termin: do 31 maja następującego po roku budżetowym.
Zadanie: Sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego zarząd przekazuje organowi stanowiącemu tej jednostki.
Podstawa prawna: art. 270 ustawy o finansach publicznych .
Termin: do 31 maja
Zadanie: Gmina składa wniosek o zwrot wydatków w ramach funduszu sołeckiego do właściwego wojewody w terminie do 31 maja roku następującego po roku, w którym dokonano wydatków. We wniosku gmina wskazuje wykonane wydatki według stanu na dzień 31 grudnia roku, za który składany jest wniosek. Wojewoda sprawdza prawidłowość przedmiotowego wniosku pod względem formalnym i rachunkowym.
W przypadku stwierdzenia we wniosku braków lub błędów wojewoda wzywa gminę do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku ich nieusunięcia w tym terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
Podstawa prawna: § 2 ust. 2-4 oraz § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2010 r. w sprawie trybu zwrotu części wydatków gmin wykonanych w ramach funduszu sołeckiego (Dz. U. Nr 21, poz. 106).
Pełne lista terminów dostępna w Informatorze Samorządowym 2013.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze zm.)
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.)
Ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420)
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.)
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2008 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)