,,Mój Samorząd" to finansowany ze środków unijnych projekt badawczy, mający na celu wzmacnianie procesów demokratycznych i zwiększanie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu kluczowych decyzji na poziomie samorządu. W ramach pierwszego etapu badań ankietowanym zadano pytania dotyczące poziomu zaufania do lokalnych władz, jakości życia w mieście i stopnia jego poprawy w trakcie mijającej kadencji.
 
Badanie przeprowadzono w 32 największych miastach Polski, mając na uwadze, aby każde województwo reprezentowane było chociaż przez jedno miasto. W zakończonym niedawno pierwszym etapie realizacji projektu przebadano łącznie 16 050 osób. Próba mieszkańców z danego miasta dobrana była reprezentatywnie, z uwzględnieniem trzech głównych zmiennych: płci, wieku i wykształcenia.
 
Najlepiej ocenianym polskim miastem pod względem jakości życia jest Gdynia, w której ze stwierdzeniem, że miasto to jest dobrym miejscem do życia zgodziło się 96,5 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach uplasowały się Toruń, Zielona Góra i Wrocław.
 
Gdynia jest to również miejscem, w którym obywatele mają największe zaufanie do prezydenta miasta. Sprawującemu tę funkcję Wojciechowi Szczurkowi ufa aż 85,4 proc. mieszkańców. Nieco mniejszym zaufaniem cieszy się Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, na kolejnych lokatach plasują się włodarze Koszalina, Wrocławia i Torunia.
 
Według ankietowanych, podczas ostatniej kadencji jakość życia najbardziej poprawiła się w Rzeszowie (63,9 proc.). Pozytywne przemiany dostrzegają również mieszkańcy Wrocławia, Białegostoku i Koszalina.
 
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Wspólnota, nr 11/965 z dnia 13 marca 2010 r.