Jednostka budżetowa dokonała korekty składek ZUS za lata 2005-2006, na skutek czego powstała nadpłata. Kwota nadpłaty nie została zwrócona przez ZUS na rachunek płatnika składek, lecz rozliczona z bieżącymi płatnościami.
Co jednostka budżetowa powinna zrobić z nadpłatą składek ZUS dotyczącą lat poprzednich?
Czy można ją zakwalifikować jako zmniejszenie wydatków bieżących, bez konieczności kwalifikowania jako rozliczenia z lat ubiegłych?
Odpowiedź
Zaliczenie nadpłaty składek ZUS dotyczącej lat poprzednich na poczet płatności bieżących składek stanowią dochody budżetowe i kwotę nadpłaty należy przekazać na dochody budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Nie powinno się tej nadpłaty zakwalifikować jako zmniejszenie wydatków bieżących jednostki budżetowej.
Uzasadnienie
Na mocy § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 142, poz. 1020 z późn. zm.) w celu ustalenia nadwyżki lub niedoboru budżetu operacje gospodarcze dotyczące dochodów i wydatków budżetu państwa oraz dochodów i wydatków budżetów jednostek samorządu terytorialnego są ujmowane w księgach rachunkowych na odrębnych kontach księgowych w zakresie faktycznych (kasowo zrealizowanych) wpływów i wydatków dokonanych na bankowych rachunkach budżetów oraz rachunkach bieżących dochodów i wydatków budżetowych jednostek budżetowych, z wyjątkiem operacji szczególnych, określonych w odrębnych przepisach.
Należy pamiętać, o zasadzie obowiązującej w jednostkach budżetowych, a mianowicie, że nie ma możliwości przeznaczania osiągniętych dochodów na pokrycie wydatków.
Zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz. U. Nr 116, poz. 783 z późn. zm.) uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym przyjmowane są na rachunki bieżące wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym roku budżetowym. Natomiast uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych są przyjmowane na rachunki bieżące dochodów i podlegają odprowadzeniu na dochody budżetu państwa, w terminach określonych odrębnymi przepisami.
Nadpłata składek ZUS przez jednostkę budżetową
Co jednostka budżetowa powinna zrobić z nadpłatą składek ZUS dotyczącą lat poprzednich?