Ustawa z dnia 2 marca 2012 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 354) zmienia rezerwę subwencji oświatowej z 0,25 do 0,4 proc. łącznej kwoty subwencji.
Zmiany zaproponowały sejmowe: Komisja Edukacji i Młodzieży oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Uznały one, że obecna, obniżona kwota rezerwy nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego, takich jak: remonty obiektów oświatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych, wyposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne nowych pomieszczeń do nauki, koszty odpraw dla zwalnianych nauczycieli.
Początkowo ustawa miała obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2012 r., jednak Sejm uznał, że taka regulacja mogłaby zostać uznana za niekonstytucyjną. Z tego powodu wprowadzono poprawkę i nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2013 r.
Na co samorządy przeznaczą zwiększoną rezerwę subwencji oświatowej?
Obowiązującą od 1 stycznia 2013 r. nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zmienia rezerwę subwencji oświatowej z 0,25 do 0,4 proc. łącznej kwoty subwencji. Dodatkowe środki pomogą samorządom pokryć koszty remontów szkół uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych.