Wnioski mogą składać do urzędów marszałkowskich w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie, Kielcach oraz Rzeszowie do 31 stycznia 2018 r.
Certyfikaty Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (tzw. MPR) na Green Velo mają służyć promocji tych miejsc, ale są także gwarancją, że w miejscu z takim certyfikatem rowerzyści znajdą profesjonalną obsługę.
Łącznie, dotychczas np. w Podlaskiem takie certyfikaty miało łącznie 295 miejsc - przypomniała w środę PAP rzeczniczka urzędu marszałkowskiego w Białymstoku Urszula Arter. 116 z nich nadano w 2016 r., pozostałe w 2017 r.
"Ogłoszony nabór skierowany jest do właścicieli miejsc, którzy chcieliby odnowić swoje rekomendacje, bądź dopiero je zdobyć" - poinformowała Arter. Dodała, że mogą je uzyskać np. gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pensjonaty, lokale gastronomiczne, ale też sklepy, serwisy rowerowe, wypożyczalnie rowerów i innego sprzętu turystycznego, muzea, galerie.
"Ideą Miejsc Przyjaznych Rowerzystom jest to, by stworzyły spójny system sprawnej obsługi turystów na szlaku Green Velo – na równie wysokim poziomie w każdym miejscu województwa. Wysoka jakość obsługi, jasne zasady korzystania z udogodnień wpływają na wizerunek Green Velo, świadczą o jakości produktu turystycznego, jakim jest ten szlak. Już dziś może on być wzorcem pod względem kompleksowości obsługi użytkowników, dla innych tworzących się w regionie szlaków turystycznych" - podkreślił członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk.
Dodał, że częściowo to zadanie jest już wykonane, ale urząd marszałkowski zachęca teraz innych, by z takiej szansy korzystali. "Bo to nie tylko udogodnienia dla turystów, to również promocja: trasy, miejsc mających rekomendacje przyjaznych rowerzystom, ale przede wszystkim realny wpływ na wizerunek Podlaskiego" - dodał Dyjuk.
Przed wydaniem certyfikatu dane miejsce jest sprawdzane - tak było np. w 2017 r. Urząd marszałkowski w Białymstoku, wydając wówczas certyfikaty informował, że w materiałach o Green Velo miejsce z certyfikatem ma bezpłatną informację dla turystów.
Szlak Green Velo to ok. 2 tys. km ścieżek rowerowych w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Powstał dzięki dofinansowaniu z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W Podlaskiem szlak liczy 602 km i wiedzie przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo i turystycznie miejsca w regionie: parki narodowe, puszcze w Dolinie Biebrzy i Narwi, Dolinie Bugu, Puszczę Białowieską i Puszczę Knyszyńską, a także przez Suwalszczyznę i Puszczę Augustowską. (PAP)