Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (zwana dalej ustawą pzp) do umów w sprawach zamówień publicznych, zwanych dalej „umowami” stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (zwany dalej kc) jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Powyższa regulacja stanowi potwierdzenie cywilistycznego charakteru instytucji jaką są zamówienia publiczne.
Nowe unijne dyrektywy ułatwią wprowadzanie zmian w umowach o zamówienie >>>
Z uwagi na powyższe do umowy w sprawie zamówienia publicznego znajdzie zastosowanie zasada swobody umów, o której mowa w art. 353¹ kc. Według tego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Jednakże z uwagi na to, że umowa w sprawie zamówienia publicznego posiada „publiczny” status swoboda umów, która wyposaża strony umowy cywilnoprawnej w możliwość jej zmiany, doznaje istotnych ograniczeń na gruncie przepisów o zamówieniach publicznych.
Pozostała część artykułu dostępna jest tu: https://www.prawo.pl/samorzad/granice-swobody-oraz-dopuszczalnych-zmian-w-umowie-o-zamowienie-publiczne-wymagaja-doprecyzowania,100973.html