W konferencji uczestniczyli przedstawiciele ministerstw i innych instytucji odpowiedzialnych w Państwach Członkowskich za kształtowanie polityki zamówień publicznych, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji skupiających przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz organizacji społecznych, a także przedstawiciele środowiska naukowego. Obecni byli także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

Konferencję otworzył Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, Michel Barnier, który wskazał główne kierunki zmian w polityce zamówień publicznych, które są obecnie dyskutowane. Komisarz Barnier podkreślił, że na reformę systemu zamówień publicznych składać się będzie modernizacja obecnie obowiązujących dyrektyw, inicjatywa w sprawie koncesji na usługi oraz nowa regulacja w zakresie dostępu do unijnego rynku zamówień publicznych. W ramach modernizacji dyrektyw, za kluczowe uznano: konieczność uproszczenia istniejących procedur, zwiększenie dostępności zamówień publicznych dla MŚP, promocję w zamówieniach publicznych kwestii środowiskowych, społecznych oraz innowacji, a także usprawnienie zarządzania procesem udzielania zamówień publicznych.

Podczas konferencji, w ramach panelu zatytułowanego: „Przyszłość zamówień publicznych – nowe wyzwania, nowe narzędzia, priorytety przyszłej inicjatywy legislacyjnej”, wystąpił także Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Podkreślił znaczenie zamówień publicznych oraz otwartości rynków dla właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego, zwracając jednocześnie uwagę, że większa otwartość rynków nie stoi w sprzeczności z innymi celami, takimi jak na przykład szerszy dostęp MŚP do zamówień publicznych. Wskazując na doświadczenia polskie, podkreślił również znaczenie zamówień publicznych jako narzędzia wspomagającego proces wychodzenia z kryzysu gospodarczego oraz przeciwdziałania jego skutkom. Prezes UZP wyraził także opinię, że zmiany w systemie zamówień publicznych powinny zmierzać przede wszystkim w kierunku uproszczenia i uelastycznienia istniejących procedur. Odnosząc się do kwestii realizacji poprzez zamówienia publiczne celów wynikających z innych polityk podkreślił, że już w ramach obecnie istniejących instrumentów, zamawiający mają możliwość uwzględniania zarówno kwestii środowiskowych, społecznych, jak również wspierania innowacyjności. W tym zakresie potrzebne jest przede wszystkim uświadomienie tych możliwości oraz korzyści, jakie się z tym wiążą, zamawiającym oraz zachęcenie ich do szerszego uwzględniania w zamówieniach publicznych tych kwestii. Ewentualne nowe narzędzia w tym zakresie powinny być wprowadzone na zasadzie dobrowolności, bez nakładania na zamawiających dodatkowych obowiązków w tym zakresie, co mogłoby doprowadzić do przeregulowania systemu i nadmiernego skomplikowania procedur.

 

Źródło: www.uzp.gov.pl