Komisja Europejska rozpoczęła obecnie konsultacje społeczne nad projektem rozporządzenia ustanawiającego standardowy formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ). To nic innego jak oświadczenie własne wykonawcy, w którym potwierdza on, że nie podlega wykluczeniu i spełnia ustalone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu. W efekcie, zamiast zaświadczeń np. z ZUS, urzędów skarbowych oraz innych dokumentów, wykonawca poprzestanie na przedłożeniu jednego czyli JEDZ.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia przyniesie korzyści wykonawcom i zamawiającym >>

Jak czytamy w "DGP", JEDZ został przewidziany w dyrektywie 2014/24/UE ws. zamówień publicznych. Dzięki niemu wykonawcy nie będą musieli starać się o wszystkie dokumenty nie wiedząc, czy w ogóle mają szansę wygrać przetarg. Ma to przede wszystkim zmniejszyć obciążenie administracyjne firm związane z udziałem w przetargach. Z drugiej strony odejdzie też sporo pracy urzędnikom, którzy nie będą musieli weryfikować dokumentów każdego z przedsiębiorców.

JEDZ będzie uniwersalnym formularzem, składającym się z rubryk na szarym oraz na białym tle. Szare rybryki wypełniać będzie zamawiający, określając swe szczegółowe wymagania,  a białe – wykonawca. Całość dokumentu liczy kilkanaście stron i składa się z siedmiu części. Np. część III to podstawy wykluczenia, w której wykonawca będzie deklarował, czy ktoś z władz firmy był skazany np. za korupcję. Część IV to kryteria kwalifikacji. Zamawiający określi tu np. wymagane obroty roczne. Z kolei część V dotyczyć będzie tylko procedur dwuetapowych, jak przetarg ograniczony. Zamawiający wskaże w niej kryteria stosowane przy decydowaniu, kto zostanie zaproszony do składania ofert.

Nowe dyrektywy unijne mogą zmodyfikować cały rynek zamówień publicznych >>

Po wypełnieniu formularza wykonawca oświadczy, że podane przez niego dane są prawdziwe, a na żądanie jest w stanie dostarczyć poświadczające to dokumenty. Bardzo ważne jest to, że JEDZ będzie miał postać tylko elektroniczną. Wypełniony formularz będzie mógł wielokrotnie posłużyć przedsiębiorcom w nowych postępowanich. Wystraczy, że w części VII zaznaczą, które z podanych przez nich informacji pozostają aktualne i wskażą nowy przetarg, na potrzeby którego po raz kolejny są te informacje przedstawiane.

Jak powszechnie wiadomo, dyrektywa unijna musi zostać wdrożona do 18 kwietnia 2016 r. KE planuje jednak jak najszybciej wydać rozporządzenie wykonawcze ustanawiające formularz JEDZ.

Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna