MPiPS chce nakłonić jednostki samorządu terytorialnego, by pomoc ofiarom przemocy w rodzinie zmieniła formę z dotychczasowego wspierania ofiar na zapobieganie aktom przemocy. Służyć temu mają lokalne programy przeciwdziałania przemocy w rodzinie, które uwzględniać będą podstawowe zasady właściwego reagowania:
• wcześniej – zanim kryzys nie osiągnął formy trwałej zmiany;
• sprawniej – aby działania profilaktyczne wyprzedzały działania interwencyjne;
• skuteczniej – aby działania były kompleksowe i profesjonalne;
• godniej – aby osoby doznające przemocy w rodzinie nie traciły swej podmiotowości i umiały skutecznie przeciwstawić się zjawisku;
• efektywniej – dając szansę na powrót do wyjścia z trudnej sytuacji życiowej;

Program Osłonowy ma objąć wszystkie osoby dotknięte zjawiskiem przemocy w rodzinie: tak ofiary jak i stosujących przemoc, a także świadków tych zdarzeń. Działania w ramach Programu mogą mieć charakter edukacyjny (szkolenia, warsztaty, akcje uświadamiające), terapeutyczny, czy też prognostyczny (tworzenie diagnoz tzw. „grup ryzyka” i zwiększanie informacji o samym zjawisku), a także polegać na rozbudowie i dostosowaniu bazy lokalowej w celu przeciwdziałania przemocy.

Program Osłonowy mogą realizować jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego samodzielnie lub zlecić jego realizację podmiotom, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) .

W celu realizacji Programu, MPiPS ogłosiło otwarty konkurs ofert. W bieżącym roku na realizację tego zadania Minister Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 3.000.000 zł. Wnioski na wsparcie finansowe składa podmiot uprawniony: (Urząd Gminy/Urząd Miasta; Starostwo Powiatowe; Urząd Marszałkowski) wyłącznie na urzędowym formularzu. Wnioski, o wraz z wymaganymi załącznikami należy nadesłać listem poleconym z dopiskiem na kopercie: Program Osłonowy „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” do właściwego Urzędu Wojewódzkiego w terminie do dnia 11 kwietnia 2011 r. ( przy nadesłaniu dokumentacji liczy się data stempla pocztowego) lub złożyć w powyższym terminie osobiście w Urzędzie Wojewódzkim.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do dnia 30 czerwca 2011 r. Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną podane do wiadomości publicznej (umieszczone na stronie internetowej Ministerstwa) w terminie 7 dni od daty zatwierdzenia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej listy rankingowej.

Na podstawie: www.mpips.gov.pl

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.)

Pisaliśmy o tym również:
Duże pieniądze dla „MALUCHA”
Obrodziło konkursami
Jest projekt, są pieniądze