Zgodnie z projektem rozporządzenia do Skierniewic (łódzkie) ma być przyłączona część gminy Maków, a do Wejherowa (pomorskie) włączona zostanie część Redy. Zmiany nastąpią też w województwie śląskim, gdzie do gminy Wyry włączona zostanie część gminy Kobiór. Natomiast w województwie zachodniopomorskim do obszaru gminy Polanów ma być włączona część obszaru gminy Malechowo.
Dodatkowo projekt rozporządzenia zakłada korektę granic miast: Łask (woj. łódzkie), Jedwabne (woj. podlaskie), Skarszewy (woj. pomorskie), Barwice (woj. pomorskie) oraz gmin Gostyń i Pleszew (woj. wielkopolskie). Zmianie ulegną również siedziby władz w gminach w Uścimów (woj. lubelskie) oraz Biskupice (woj. małopolskie).
Co ciekawe, negatywnie ustosunkowano się do propozycji zmiany nazwy miasta Stargard Szczeciński na Stargard oraz nazwy gminy o statusie miasta Stargard Szczeciński z siedzibą władz w Stargardzie Szczecińskim na gminę o statusie miasta Stargard z siedzibą władz w Stargardzie. Wynikało to jednak nie z niechęci władz centralnych do inicjatyw samorządowych, a z braku wszystkich stosownych wniosków. Jak napisano w uzasadnieniu rozporządzenia "Rozpatrzenie pozytywnie jedynie wniosków złożonych przez Rade Miejską w Stargardzie Szczecińskim spowodowałoby sytuację, gdy np. z dniem 1 stycznia 2012 r. siedziba władz powiatu byłaby w Stargardzie Szczecińskim, a równocześnie z dniem 1 stycznia 2012 r. nie byłoby miejscowości Stargard Szczeciński, tylko Stargard. Przedmiotowe kwestie są ze sobą silnie powiązane i muszą być rozpatrywane równocześnie."
Wprowadzone zmiany dotyczyć będą nie tylko mieszkańców i władz samorządowych, ale także służb geodezyjno-kartograficznych i statystycznych. Będą również oznaczały wydatki dla j.s.t., szacowane przez wnioskodawców na kwotę ok. 400 tys. zł i związane są z pracami ewidencyjnymi obejmującymi wnioskowane do zmiany tereny, w tym również znajdujące się tam drogi publiczne, a także ze zmianą szyldów, pieczątek i tablic. Dodatkowe wydatki j.s.t. związane będą z koniecznością dokonania aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT - systemu identyfikatorów i nazw jednostek podziału administracyjnego oraz Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS).
Projektowane rozporządzenie miałoby wejść w życie z dniem 31 lipca 2011 r. a zmiany granic obowiązywałyby od 1 stycznia 2012 r.
Źródło: www.mswia.gov.pl