W opinii szefowej resortu edukacji, nowoczesne podstawy programowe zapewnią wolność nauczycielowi, który przygotuje program nauczania w zależności od tego, z jakimi uczniami będzie pracował. Dodaje również, że w nowym systemie uczniowie będą się uczyli podstaw programowania, czytali głośno na lekcjach czy angażowali się w wolontariat.

Szefowa MEN w swoim wystąpieniu wskazała, że obecnie tylko 20 proc. szkół ma dostęp do szerokopasmowego internetu, a 25 proc. gimnazjów i 18 proc. szkół podstawowych ma gabinety przyrodnicze. Minister zapewniała jednak, że do 2019 r. wszystkie placówki będą mogły korzystać z najszybszego łącza, a już w 2018 r. ogłoszony zostanie program „Laboratorium”, tak aby zajęcia przyrodnicze odbywały się w laboratorium.
Ponadto uruchomiono już program „Aktywna Tablica”. Minister mówiła również, że w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych znalazła się propozycja nowych rozwiązań dla nauczycieli, z zakresu obowiązkowego doskonalenia zawodowego pedagogów. Z kolei premier Beata Szydło, w swoim wystąpieniu podczas inauguracji przedstawiła plan podwyżek dla nauczycieli, których pensja w ciągu 3 najbliższych lat ma wzrosnąć o 15 proc.

(men.gov.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami