Z dniem 1 stycznia 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 4 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. poz. 1563) . Celem nowelizacji jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 kwietnia 2012 r. (sygn. akt K 12/11), w którym TK orzekł, że art. 42 ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 1356, ze zm.), w zakresie, w jakim upoważnia ministra właściwego do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych do określenia, w drodze rozporządzenia, maksymalnej wysokości opłat związanych z pobytem w izbie wytrzeźwień, innej placówce utworzonej lub wskazanej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub w jednostce Policji - jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP.
W wyniku nowelizacji do ww. ustawy wprowadzono regulację określającą sposób ustalenia wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji. Wysokość opłaty określana będzie przez organy stanowiące jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały - w odniesieniu do opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień lub placówce bądź przez wojewodę w drodze zarządzenia - w odniesieniu do opłaty za pobyt w jednostce Policji. Opłata, której maksymalną wysokość ustalono na poziomie 300 zł, będzie stanowić dochód jednostki samorządu terytorialnego (za pobyt w izbie wytrzeźwień lub placówce) lub budżetu państwa (za pobyt w jednostce Policji).
Ponadto do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadzono regulacje dotyczące m.in. realizowania zadań przez izby wytrzeźwień lub placówki, doprowadzania osoby w stanie nietrzeźwości do izby wytrzeźwień lub placówki oraz stosowania wobec osób przyjętych do izby, placówki lub jednostki Policji środków przymusu bezpośredniego.
Odnotować należy, że Prezydent RP złożył do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją dwóch przepisów ustawy. W wyroku z dnia 24 lipca 2013 r. (sygn. akt Kp 1/13) TK uznał za niezgodne z Konstytucją RP przepisy art. 1 pkt 6 w części dotyczącej art. 42 ust. 8 pkt 2, w zakresie, w jakim umożliwia stosowanie przymusu bezpośredniego w formie unieruchomienia z użyciem „innych urządzeń technicznych” oraz art. 5. Ustawa została podpisana przez Prezydenta z uwzględnieniem wskazanego wyroku.
Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego>>>
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 4 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. poz. 1563)