Proces przełączenia, który nastąpił 7 listopada w województwie lubuskim oceniam bardzo dobrze. Współdziałanie administracji z samorządem, TVP, UKE, Emitelem, strażą pożarną, kościołem i wszystkimi, którzy włączyli się w proces informowania o zmianie sposobu nadawania telewizji, przyniosły dobre efekty – powiedział minister Boni. Pamiętajmy jednak, że kolejne wyzwania w kolejnych województwach jeszcze przed nami. Nie możemy lekceważyć żadnego sygnału od obywateli. Musimy z informacją dotrzeć wszędzie tam, gdzie ludzie jeszcze nie rozpoznali tematu telewizji cyfrowej. Koordynacja i działania wojewody lubuskiego pokazały, że dobre poinformowanie obywateli, przynosi dobre efekty.
Doświadczenia w koordynacji działań i informowaniu obywateli, a także logistyka i sposób działania wojewody lubuskiego zostaną przekazane do wszystkich wojewodów.
W województwach działają koordynatorzy procesu cyfryzacji telewizji, wyznaczeni przez wojewodów.
Urząd Komunikacji Elektronicznej, TVP i Emitel , a także służby wojewodów, sprawdzają zasięg nadajników cyfrowych w poszczególnych regionach kraju. W miejscach, które budzą wątpliwości co do zasięgu nadajników, a także w tych, które nie posiadały zasięgu nadajników telewizji analogowej, prowadzone są intensywne prace nad zwiększeniem mocy nadawanego sygnału cyfrowego, bądź „doświetleniem” cyfrowym tych terenów.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przeznaczyło w roku 2013, na „doświetlenia” sygnału cyfrowego ponad 31 mln. zł.
Informacje o kolejnych przełączeniach i cyfryzacji TV na stronie:
http://www.cyfryzacja.gov.pl/