Samorządowcy: zadania z zakresu gospodarki odpadami powinny być powierzane z wolnej ręki spółkom komunalnym 


Podczas ostatniego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poruszono kontrowersyjną w ostatnim czasie kwestie obowiązku przetargowego trybu wyboru przedsiębiorcy odpowiadającego za odbiór odpadów na terenie danej gminy. Większość samorządów nie chciała pogodzić się z takim rozwiązaniem, argumentując, że władze lokalne zainwestowały setki milionów złotych w gospodarkę odpadami i z tego powodu powinny mieć możliwość powierzenia tego zadania z wolnej ręki swoim spółkom komunalnym. Inowrocław skierował nawet problematyczne przepisy do Trybunały Konstytucyjnego.


Strona rządowa: nie zgadzamy się na zmiany w nowym systemie gospodarowania odpadami

Nie będzie zmian we wprowadzanym właśnie nowym systemie gospodarowania odpadami. Nie możemy się wycofać z przetargowego trybu na odbieranie odpadów – uprzedzili samorządowców przedstawiciele rządu. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji przypomniał ponadto, że obecna wersja ustawy i tak uwzględnia wiele wcześniejszych postulatów samorządów.


Dzięki nowemu systemowi gospodarki odpadami zniknie problem nielegalnych wysypisk

Nowy system gospodarowania odpadami wdrażany jest od roku i ma wejść w życie w połowie 2013 r. Dziś aż jedna czwarta mieszkańców nie zawiera umów z odpowiednimi firmami na usuwanie odpadów. To dlatego nasze lasy są pełne dzikich wysypisk. W nowym systemie wszyscy mają płacić gminom, a gminy będą miały obowiązek zająć się odpadami.


Gminy muszą zacząć przygotowywania do przetargów na odbieranie odpadów komunalnych

Z ankiet rozesłanych przez Ministerstwo Środowiska wynika, że 42 proc. gmin już przygotowuje się do nowego systemu, jednak do ogłoszenia przetargów na odbieranie odpadów komunalnych nie zabrało się jeszcze 87 proc. Za osiem miesięcy wszystko musi już działać – mieszkańcy mają znać nowe opłaty, a wyłonieni w przetargach odbiorcy odpadów muszą mieć podpisane umowy.

Źródło: mac.gov.pl