Sytuacja ekonomiczna i finansowa jako warunek udziału w postępowaniu ujęta została w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p. Celem tego warunku jest dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawców, którzy znajdują się w na tyle dobrej sytuacji finansowej, że bez przeszkód zrealizują całe zamówienie, w szczególności nie dojdzie do przesunięcia terminu wykonania z uwagi na problemy z płynnością finansową. Zamawiający może więc w szczególności, żądać informacji z banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, w których wykonawca posiada rachunek, potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy.
Przedłożenie polisy innego podmiotu nie zmienia sytuacji ekonomicznej wykonawcy >>>
Jak wynika z informacji, o której mowa w pytaniu, wykonawca posiadał środki finansowe w wymaganej przez zamawiającego ilości, a sama informacja została wystawiona w określonym przez przepisy terminie. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że środki te zostały umieszczone na lokacie jednodniowej. Ustawodawca w przypadku tego typu dokumentów nie uzależnił ich wiarygodności od rodzaju rachunku jaki posiada wykonawca lub od czasu trwania lokaty.
Zamawiający powinien także zwrócić uwagę, że informacja z banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej powinna zostać wystawiona nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert. Nie ma w związku z tym znaczenia dla uznania przez zamawiającego takiej informacji, fakt zastrzeżenia przez wystawcę dokumentu daty jego ważności, która upłynie w trakcie trwania postępowania.
Zwróciła na to uwagę KIO z wyroku z 25 stycznia 2011 r. (KIO 70/11): „Bezsporną okoliczność stanowiło, iż termin składania ofert został wyznaczony do dnia 8 grudnia 2010 r. Zastrzeżenie, że informacja zachowuje ważność do 6 stycznia 2011 r. nie miało zatem żadnego znaczenia. Trafnie powołał się odwołujący na unormowania §1 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów (...), który wymaga jedynie, aby informacja z banku była wystawiona nie wcześniej niż na trzy miesiące przed terminem składania ofert. Wykonawcy nie są również zobowiązani utrzymywać kwoty wykazywanej na rachunku, przez dalszy okres po złożeniu oferty, czy też przez czas realizacji zamówienia.”
Co więcej ustawodawca pomimo, że pojęcie zdolności kredytowej dotyczy sytuacji przyszłej, dopuścił możliwość przedstawienia przez wykonawcę informacji z banku na temat zdolności kredytowej wykonawcy jako potwierdzenie odpowiedniej sytuacji ekonomicznej i finansowej. Możliwe jest także potwierdzenie spełnienia tego warunku za pośrednictwem dokumentu przedstawiającego informację, że wykonawca posiada zdolność kredytową niezbędną do wykonania danego zamówienia (na poziomie określonym przez zamawiającego), ale pod warunkiem, że dane zamówienie otrzyma.
Środki finansowe wykonawcy i podmiotu trzeciego można zsumować >>>
Jak stwierdziła KIO w wyroku z 15 października 2009 r. (KIO/UZP1244/09): „Bez znaczenia jest w danym przypadku tego typu warunek zawarty w opinii bankowej przedłożonej przez odwołującego. Nie jest to żadne zdarzenie przyszłe i niepewne, ale zwykły okres warunkowy ściśle wiążący hipotezę (opisana sytuacja) i dyspozycję (dopuszczenie do udziału w postępowaniu i ewentualne umożliwienie uzyskania zamówienia) przepisu, z okolicznościami, iż dany wykonawca znajduje się ewidentnie w sytuacji (obecnie), która umożliwi mu wykonania zamówienia (w przyszłości).”
Zdolność kredytowa nie stanowi także oświadczenia banku o przyznaniu wykonawcy kredytu w wymaganej wysokości, jest tylko informacją na temat hipotetycznej możliwości udzielenia takiego kredytu. Zgodnie bowiem z art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128), bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.