Podczas środowej sesji radni jednogłośnie przyjęli stanowisko, w którym wyrażają „głębokie zaniepokojenie wynikami konkursu Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenie opieki zdrowotnej na terenie Łodzi”.
„Rada Miejska w Łodzi wyraża przekonanie, iż pozbawienie kontraktu na świadczenie usług medycznych większości miejskich publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest działaniem sprzecznym z interesem miasta, a przede wszystkim mieszkańców. Rada Miejska w Łodzi zwraca się z apelem o dokonanie weryfikacji wyników kontraktacji oraz zwiększenie środków będących w dyspozycji Łódzkiego Oddziału NFZ, szczególnie poprzez zmianę podziału środków z funduszu zapasowego, a także ogłoszenie dodatkowego konkursu” – czytamy w przyjętym przez radnych stanowisku.
Radni zadeklarowali również poparcie dla działań prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która chce wspierać miejskie placówki w walce o kontrakty na świadczenie usług medycznych. Przedstawiciele tych placówek przyszli na środową sesję Rady Miasta. Na balkonie dla widzów wywiesili transparenty z napisami: „Żądamy unieważnienia krzywdzących kontraktów dla miejskiej służby zdrowia”, „Żądamy ujawnienia kontraktów”, „Zagłada miejskiej służby zdrowia” czy „Łódzki NFZ = śmierć”.
Mimo zaproszenia na sesję nie przyszedł szef łódzkiego oddziału NFZ Jan Wojciech Bieńkiewicz. Do kierowanej przez niego placówki wpłynęło ponad 700 odwołań dot. przebiegu konkursów na kontrakty dot. ochrony zdrowia. Wśród nich jest m.in. kilkadziesiąt odwołań z miejskich przychodni specjalistycznych w Łodzi, które nie dostały kontraktów mimo tego, że - jak twierdzą - dysponują nowoczesnym sprzętem i wysoko wykwalifikowanym personelem medycznym.
Według wyliczeń dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ Macieja Prochowskiego w 2012 r. miasto może stracić nawet 15 mln zł z powodu przegranej w konkursie na kontrakty dot. ochrony zdrowia.
W związku z pojawiającymi się informacjami, że część prywatnych placówek, które wygrały konkurs, nie posiada deklarowanego w ofertach sprzętu i nie przyjmuje pacjentów, łódzki magistrat uruchomił specjalne numery telefonów, pod którymi można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania przychodni medycznych w zakresie świadczeń finansowych przez NFZ. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi.(PAP)
duk/ itm/