Zgodnie z obowiązującą ustawą o finansach publicznych, do końca 2010 r. mają być zlikwidowane gospodarstwa pomocnicze. Obowiązek likwidacji dotyczy zatem m. in. szkolnych warsztatów.
 
Zgodnie z ustawowym obowiązkiem likwidacji warsztatów szkolnych, grupa posłów zwróciła się do ministerstw Finansów i Edukacji Narodowej z interpelację w tej sprawie.
 
Jak wynika z wyjaśnień resortu finansów, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego zobowiązane są do zadecydowania o dalszej formie organizacyjnej zadań wykonywanych przez likwidowane warsztaty szkolne. Możliwe jest przyjęcie tych zadań przez jednostki budżetowe bądź w innej formie organizacyjno-prawnej.
 
Na podstawie informacji udzielonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zadania z zakresu kształcenia zawodowego, w tym realizacji praktycznej nauki zawodu wykonywane obecnie są przez centra kształcenia praktycznego. Placówki te w głównej mierze utworzone zostały na bazie warsztatów szkolnych.
 
Likwidacja warsztatów szkolnych musi wiązać się równocześnie z zapewnieniem młodzieży innego miejsca odbywania zajęć praktycznych (np. w centrum kształcenia praktycznego czy u pracodawcy). Obowiązek ten ciąży na organie prowadzącym.
 
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 16 kwietnia 2010 r.