Kapituła pod przewodnictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie, Haliny Landeckiej, za najlepiej odnowione zabytki uznała: katedrę w Zamościu, farę w Kazimierzu Dolnym, kościół pobrygidkowski i kaplicę Tyszkiewiczów w klasztorze dominikanów w Lublinie oraz kościół parafialny w Gołębiu.
„Konkurs organizowany jest od 14 lat, wrósł już w tradycję regionu. Dotychczas wyróżnienia otrzymało w sumie 47 obiektów, w tym 26 sakralnych” – powiedziała Landecka podczas uroczystości wręczenia Laurów Konserwatorskich.
Wyróżnienia są równorzędne i honorowe, nie łączą się z korzyściami materialnymi. Konkurs ma na celu wskazanie zabiegów konserwatorskich o wysokiej jakości, kompleksowo przywracających zabytkom dawną świetność, oraz uhonorowanie najlepszych ich gospodarzy i wykonawców prac.
W tym roku parafia katedralna w Zamościu otrzymała Laur Konserwatorski za kompleksową konserwację i rekonstrukcję bryły zamojskiej katedry. Została ona wzniesiona w XVI w. według projektu i pod nadzorem włoskiego architekta Bernardo Morando. W pierwszej połowie XIX w. na rozkaz cara dokonano przekształceń świątyni. Remont przeprowadzony latach 2010-2012 pozwolił na odtworzenie elementów pierwotnego wystroju elewacji. Przywrócono wysoki dach nad nawą główną, z wieżyczką na sygnaturkę, niezależne zadaszenie kaplicy Zamoyskich oraz dach nad prezbiterium. Odrestaurowano okna i zagospodarowano otoczenie katedry.
Prace w farze w Kazimierzu Dolnym, najstarszym kościele tego miasteczka, miały na celu przywrócenie mu renesansowego wyglądu. Kościół, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1325 r., spłonął i został przebudowany w XVI stuleciu. Podczas prac przeprowadzonych w ciągu minionych dwu lat odnowiono elewacje i sklepienia zgodnie z dawną kolorystyką z początku XVII w. Wymienione zostało nieszczelne pokrycie dachowe przy użyciu dachówki ceramicznej, wykonano nową posadzkę i ogrzewanie podłogowe.
Kościół pobrygidkowski w Lublinie wzniesiony został jako wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo pod Grunwaldem, wraz z klasztorem, w którym mieszkały siostry brygidki do XIX w. Remont kościoła przeprowadzony w latach 2011-2012 był największym od czasu jego przebudowy w XVII w. Wymienione zostało pokrycie dachu, przeprowadzono konserwację więźby dachowej, położono nową posadzkę. Odrestaurowane zostały XV-wieczne polichromie ścienne przedstawiające najprawdopodobniej pochód Trzech Króli, które zostały udostępnione zwiedzającym dzięki nowej klatce schodowej w wieży kościelnej. Na ostatniej kondygnacji wieży urządzono punkt widokowy.
Lubelscy dominikanie otrzymali Laur za kompleksowe prace konserwatorskie przeprowadzone w XVII-wiecznej kaplicy Tyszkiewiczów w bazylice na Starym Mieście. Kopuła kaplicy została wzmocniona i pokryta nową blachą miedzianą, którą położono w miejsce skorodowanej. Poprawiono konstrukcje sklepień krypt znajdujących się w kaplicy i posadowienie ołtarza. Przywrócono dawny wygląd malowidłom i wielkoformatowym obrazom na ścianach kaplicy. Oczyszczone zostały i naprawione zabytkowe stalle zdobione wizerunkami dominikańskich świętych.
XVII-wieczny kościół parafialny w Gołębiu dzięki pracom przeprowadzonym w latach 201-2012 odzyskał dawny wystrój elewacji i wież. Przywrócono mu pierwotną kolorystykę wnętrza, położono nową kamienną posadzkę z zachowaniem historycznego układu. Pracom konserwatorskim poddano zabytkowe wyposażenie kościoła: ołtarze, ambonę w oryginalny sposób połączoną z dwoma konfesjonałami, ceramiczne rzeźby przedstawiające starotestamentowych proroków oraz ławki.