"Nowy wykonawca zostanie wybrany zgodnie z PZP. Zamawiający nie wyklucza zastosowania trybu +wyboru z wolnej ręki+" - powiedział PAP rzecznik KZGW Kamil Wnuk.
KZGW odstąpił od realizacji części umowy z Qumakiem >>>
Qumak w sierpniu 2013 r. podpisał umowę na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie ISOK oraz świadczenie usługi gwarancyjnej po wdrożeniu tego systemu przez pięć lat. Wartość kontraktu wynosiła 50,6 mln zł. Jego realizacja podzielona jest na pięć etapów. Zgodnie z pierwotną umową realizacja miała zakończyć się do końca 2014 roku.
Zgodnie z ostatnim aneksem do umowy, o którym informował Qumak, zakończenie realizacji umowy miało nastąpić z końcem czerwca 2015 r. Według kontraktu w przypadku zwłoki w wykonaniu przedmiotu umowy lub etapu w stosunku do terminu jego zakończenia przyjętego w harmonogramie kara umowna to 0,01 proc. wynagrodzenia netto za każdy dzień zwłoki.
"Zamawiający naliczy kary umowne zgodnie z warunkami umowy. Opóźnienie liczone jest od 30 czerwca 2015 r." - powiedział rzecznik.
KZGW we wtorek odstąpił od realizacji piątego etapu umowy na ISOK. Etap 5 polegał na wdrożeniu produkcyjnym systemu ISOK. Qumak informował, że sygnalizował KZGW, iż spółka ma już gotowy system do zaimplementowania w jego środowisku IT.
"Zamawiający nie potwierdza w żadnej mierze gotowości przekazania przez wykonawcę produktów etapu 5. Przeciwnie, realizacja kluczowych produktów tego etapu jest opóźniona. Zgodnie z zawartą umową oraz aneksami – termin zakończenia etapu 5 upłynął rok temu – tj. w dniu 30 czerwca 2015 r. Ponadto wykonawca jednostronnie odstąpił od realizacji prac zgodnie z przyjętym w etapie 2 projektem technicznym forsując rozwiązanie ograniczające zakres funkcjonalny systemu określony w opisie przedmiotu zamówienia" - powiedział Wnuk.
Dowiedz się więcej z książki | |
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
|
Przedstawiciele giełdowej spółki informowali, że maksymalne należności na tym projekcie od KZGW wynoszą 23 mln zł netto i dotyczą prac wykonanych w etapie IV i V.
"Zamawiający nie widzi podstawy do zapłacenia wykonawcy przewidzianego w umowie wynagrodzenia za realizację etapu 5, ponieważ prace nie zostały przedstawione do odbioru" - powiedział rzecznik KZGW.
Poinformował też, że KZGW przewiduje, iż opiekę gwarancyjną i utrzymanie systemu będzie realizował nowy wykonawca.
Rzecznik pytany, czy KZGW nie obawia się utraty środków unijnych na ten projekt powiedział:
"Odstąpienie od umowy zawartej z Qumak jest w opinii zamawiającego krokiem koniecznym do tego, aby stworzyć warunki dla dokończenia systemu w roku 2016 – jeszcze w ramach projektu ISOK, który posiada status projektu niefunkcjonującego". (PAP)