Odpowiedź


Osoba, która w lipcu 2007 r. ukończyła studia na kierunku pedagogika społeczno-opiekuńcza, nie można zatrudnić na stanowisku pracownika socjalnego.

Uzasadnienie

Ustawy o pomocy społecznej , uzależnia zatrudnienie na stanowisku pracownika socjalnego od posiadania określonego wykształcenia. Jednocześnie ustawodawca przewiduje szereg wyjątków, pozwalających na wykonywanie zawodu osobom zatrudnionym na stanowisku pracownika socjalnego przed wejściem w życie ustawy oraz tym, którzy ukończyli wcześniej studia wyższe lub ukończą je we wskazanych ustawowo terminach. Zasada dotycząca wykształcenia pracownika socjalnego określona jest w art. 116 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej . Przepis ten uzależnia wykonywanie zawodu od posiadania dyplomu kolegium pracowników służb społecznych lub dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunku praca socjalna albo od ukończenia do dnia 31 grudnia 2013 r. studiów wyższych o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków wymienionych w ust. 3. (w tym pedagogika i pedagogika specjalna).

Od powyższej zasady ustawodawca w art. 156 ustawy o pomocy społecznej przewidział wyjątki oraz okresy przejściowe umożliwiające nabycie lub utrzymanie uprawnień do wykonywania omawianego zawodu. Ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 48, poz. 320) lista szczególnych przypadków zatrudnienia na stanowisku pracownika socjalnego została poszerzona. Niemniej w żadnym z wyjątkowych przypadków zatrudnienia na stanowisku pracownika socjalnego nie wymienia się osób, które ukończyły kierunek pedagogika społeczno-opiekuńcza, mowa jest jedynie o kierunku pedagogika (i pedagogika specjalna w art. 116 ustawy o pomocy społecznej ). Jest to podstawowa przeszkoda uniemożliwiająca zatrudnienie wyżej wymienionej osoby na stanowisku pracownika socjalnego. Gdyby osoba ta ukończyła kierunek pedagogika w lipcu 2007 r. można by było zatrudnić ją jako pracownika socjalnego powołując się na art. 156 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej , który nadaje uprawnienia do wykonywania przedmiotowego zawodu osobom kończącym określone kierunki studiów, w tym pedagogikę, niezależnie od wybranej specjalności, pod warunkiem, że studia magisterskie ukończono w ciągu 3,5 roku od dnia wejścia w życie ustawy o pomocy społecznej tj. do 15 października 2007 r.

Uwagi

Warto dokładnie sprawdzić nazwę kierunku studiów, pedagogika społeczno-opiekuńcza nie jest kierunkiem studiów wymienionym ani w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 czerwca 2006 r. w sprawie kierunków studiów (Dz. U. Nr 121, poz. 838), ani w poprzednio obowiązującym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 28 marca 2002 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów, oraz nazw kierunków studiów (Dz. U. Nr 55, poz. 480 z
późn. zm.).

W związku ze zmianą ustawy o pomocy społecznej wprowadzoną ustawą z dnia 12 lutego 2010 r. (Dz. U. Nr 40, poz. 229) wchodzącą w życie z dniem 31 marca 2010 r. możliwe jest obecnie zatrudnienie na stanowisku pracownika socjalnego osoby, która ukończyła jeden z następujących kierunków studiów: pedagogika, psychologia, politologia lub socjologia, niezależnie od wybranej specjalności. Zatrudnienie w charakterze pracownika socjalnego wymaga spełnienia 2 warunków. Po pierwsze, studia należało rozpocząć przed dniem 1 maja 2004 r., a więc przed dniem wejścia w życie ustawy o pomocy społecznej, po drugie, ukończenie studiów musi być potwierdzone dyplomem magistra lub licencjata (art. 156 ust. 3a ustawy o pomocy społecznej ).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.)