Większość z 44 polskich uzdrowisk boryka się z poważnymi problemami związanymi z infrastrukturą teleinformatyczną. Na przeszkodzie do rozwoju tych miejscowości stoją restrykcyjne przepisy.
 
O zmianę ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, regulującej kwestie budowy infrastruktury teleinformatycznej w uzdrowiskach, apelują operatorzy telefonii komórkowej oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Na mocy powołanej ustawy w uzdrowiskach nie można stawiać stacji bazowych telefonii komórkowej, masztów nadawczych radiowych i telewizyjnych, stacji radiolokacyjnych i innych urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne.
 
Tak skonstruowane przepisy stanowią sporą barierę do rozwoju takich miast jak Sopot, Kołobrzeg, Ustka czy części Krakowa. Aż pół miliona osób stale zamieszkujących kurorty ma utrudniony dostęp nie tylko do mobilnego internetu ale również do sieci komórkowych, a przecież w sezonie uzdrowiska te odwiedzają setki tysięcy turystów.
 
Przepis art. 38 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym zakazuje instalacji na terenie uzdrowisk ,,urządzeń, które mogą utrudniać lub zakłócać przebywanie pacjentów na tym obszarze". Wydaje się jednak, że taka regulacja – wbrew zamierzeniom ustawodawcy – hamując rozwój nowych technologii działa przeciwko osobom, które miała chronić.
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 19 maja 2010 r.