Spółdzielnia mieszkaniowa ma zamiar wykonać wspólnie z urzędem miasta zatoczkę parkingową przed budynkiem spółdzielni, ale na gruncie należącym do urzędu. Z zatoczki będą korzystać głownie mieszkańcy spółdzielni, ale i inni użytkownicy też. Spółdzielnia ma sfinansować projekt i materiały, natomiast urząd pokryje koszty wykonania zatoczki.
Jak zaksięgować w księgach spółdzielni poniesione przez spółdzielnię koszty i czy będą one dla spółdzielni kosztem uzyskania przychodu?
Jaki dokument jest potrzebny do wykonania takiego wspólnego przedsięwzięcia.
Odpowiedź
Nakłady na budowę parkingu na obcym terenie, stosownie do regulacji zawartych w umowie o wspólnym przedsięwzięciu, zalicza się do kategorii ulepszenia obcych środków trwałych w trakcie ich realizacji i w ewidencji księgowej zwiększa wartość środków trwałych.
Uzasadnienie
Szczegółowe regulacje dotyczące wspólnego przedsięwzięcia z gminą winny być uregulowane w zawartej umowie pomiędzy stronami.
Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) - dalej u.o.r. - nakłady na budowę parkingu na obcym terenie zalicza się do kategorii ulepszenia obcych środków trwałych w trakcie ich realizacji i w ewidencji księgowej ujmuje się zapisem:
Wn konto 080 Środki trwałe w budowie.
Ma konto 202 Rozrachunki z dostawcami.
Po zakończeniu budowy, ulepszenia w obcych środkach trwałych są zaliczane do własnych środków trwałych (chyba, że co innego wynika z umowy):
Wn konto 085 Rozliczenie środków trwałych w budowie
Ma konto 080 Środki trwałe w budowie
Wn konto 010 Środki trwałe
Ma konto 085 Rozliczenie środków trwałych w budowie.
Odrębnym problemem jest źródło finansowania tego typu wydatków, wynikające z uchwalonego planu gospodarczego spółdzielni, przyjętego w trybie określonym w ustawie z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.).
Stosownie do regulacji zawartych w art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) amortyzacji podlegają również przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. W przypadku gdy zatoczka będzie zaliczana do zasobu mieszkaniowego, amortyzacja nie będzie stanowiła koszu uzyskania przychodu.