Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność zarządzenia wójta w sprawie zmian w zarządzie spółki dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej. Zdaniem wojewody wójt jest uprawniony do powołania organów spółki, a w rozpoznawanym przypadku zarządu spółki, ale nie poszczególnych jego członków, jeżeli zachodzą ustawowe przesłanki określone w tym przepisie, tymczasem przytoczone w uzasadnieniu zarządzenia przesłanki odwołania i powołania nowych członków nie mieszczą się w dyspozycji przepisu art. 25 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 ze zm.).
W skardze do sądu administracyjnego gmina podniosła, że wójt jest uprawniony do zmiany zarządu spółki w przypadku nieprawidłowego działania zarządu. Z treści art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 ze zm.) nie wynika, czy odwołani mogą być wszyscy członkowie zarządu, czy też poszczególni jego członkowie. W ocenie skarżącej możliwe jest więc odwołanie poszczególnych członków zarządu, a także powołanie poszczególnych członków zarządu.
WSA stwierdził, że stanowisko wojewody jest prawidłowe, bowiem uprawnienie wójta do dokonywania zmian w organach spółki nie znajduje oparcia ustawowego.
W skardze kasacyjnej od tego wyroku gmina zarzuciła naruszenie prawa materialnego przez niewłaściwą, zawężającą wykładnię art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 ze zm.) polegającą na nieprawidłowym uznaniu, że kompetencje nadzorcze wójta do powołania organów spółki nie daje możliwości zmiany składu osobowego organów spółki poprzez odwołanie tylko niektórych członków tych organów i powołanie innych.
NSA rozpatrując skargę przyjął, że skarga kasacyjna ma uzasadnione podstawy. Dokonana przez Sąd I Instancji wykładnia przepisu art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28,poz.169) sąd uznał za błędną, zawężającą rozumienie powołanego przepisu. W myśl powołanego przepisu jeżeli osoby wybrane lub wyznaczone do organów spółki odmówią uczestniczenia w tych organach lub jeżeli działalność tych organów nie będzie osiągała celu, w którym spółka została utworzona, a w szczególności w razie nienależytego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład wspólnoty, właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) może powołać organy spółki spośród osób nie będących członkami spółki. Przepis ten wyznacza przesłanki i formę ingerencji nadzorczej wójta (burmistrza, prezydenta). W opinii sądu nie można z niego wyprowadzać wniosku prowadzącego do zawężenia kompetencji wójta do prawa powołania organów spółki w nowym pełnym składzie bez możliwości wymiany poszczególnych członków zarządu prowadzącej przecież do tego, że zarząd będzie działał w nowym składzie.
Pobierz orzeczenie:
Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2008 r., sygn. akt II OSK 1422/08