Jaki jest termin przedawnienia roszczeń przewidzianych w przepisie art. 36 ust. 1 pkt 1 i 2 u.p.z.p. - odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę i wykupienia nieruchomości lub jej części?
Odpowiedź
Terminy przedawnienia roszczeń przewidzianych w przepisie art. 36 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 647 z późn. zm.) - dalej u.p.z.p., wynikają z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c.
Uzasadnienie
Przepisy u.p.z.p. nie wprowadzają szczególnych terminów przedawnień dla roszczenia o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę oraz wykupienia nieruchomości lub jej części. Stąd też terminy przedawnienia tych roszczeń wynikać będą z zasad ogólnych przewidzianych w art. 118 k.c. Przedawnienie powyższych roszczeń będzie więc co do zasady wynosić dziesięć lat, chyba że roszczenie związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, wówczas termin przedawnienia zostanie skrócony do lat trzech. Z tą ostatnią sytuacją będziemy mieli do czynienia np. wówczas, gdy właścicielem nieruchomości jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a sama nieruchomość ma związek z prowadzeniem tej działalności.
Kodeks cywilny określa termin przedawnienia dla roszczeń o odszkodowanie za poniesioną szkodę
Przepisy u.p.z.p. nie wprowadzają szczególnych terminów przedawnień dla roszczenia o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę oraz wykupienia nieruchomości lub jej części. Stąd też terminy przedawnienia tych roszczeń wynikać będą z zasad ogólnych przewidzianych w art. 118 k.c.