Raport "Identifying and Reducing Corruption in Public Procurement in the EU" został przygotowany przez konsorcjum składające się z firmy PricewaterhouseCoopers oraz firmy Ecorys we współpracy z Uniwersytetem w Utrechcie oraz innymi ekspertami. Podstawą raportu są badania przeprowadzone w 5 obszarach gospodarki: roboty budowlane w zakresie dróg i kolei, sektor wody i odpadów, roboty budowlane w zakresie użyteczności publicznej/miejskiej, szkolenia, badania i rozwój oraz wysokie technologie i produkty medyczne. Badania prowadzono w 8 krajach UE: Francji, Węgrzech, Włoszech, Litwie, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Rumunii w okresie od marca 2012 r. do maja 2013 r.
W ramach podlegających badaniu 96 przykładów spraw korupcyjnych najwiekszą liczbę stanowią zamówienia, w których zidentyfikowano ustawienie przetargu (zmowa przetargowa) (48 proc. przypadków), przy czym najwięcej przypadków ustawionych przetargów zidentyfikowano w sektorze woda i odpady oraz sektorze badania i rozwój. W przypadku Polski zidentyfikowano 10 zamówień w ramach, których doszło do ustawienia przetargów, co stanowiło 52 proc. próby przypadków zamówień z korupcją dla Polski.
Z kolei łapówki zidentyfikowano w około 1/3 badanych spraw (35 zidentyfikowanych przykładów, co stanowiło 35 proc. badanej próby) i w mniej więcej jednakowej wartości około 30 proc. dla wszystkich badanych sektorów, przy czym najwiecej przypadków łapówek zidentyfikowano w Hiszpanii (11 spraw, co stanowiło 60 proc. badanej próby dla Hiszpanii) i Rumunii (8 spraw, co stanowiło 46 proc. badanej próby dla Rumunii). Polska plasuje się na trzecim miejscu wśród państw z najwiekszą liczbą zamówień ,,skażonych” łapówkami z 6 przykładami takich zamówień, co stanowiło 32 proc. badanej próby dla Polski.
Konflikt interesów został zidentyfikowany w 19 proc. przypadków zamówień z korupcją, w największym stopniu w przypadku sektora szkoleń i sektora budownictwa użyteczności publicznej/miejskiej. Najwięcej przypadków konfliktu interesów zidentyfikowano we Francji (5 spraw, co stanowiło 33 proc. badanej próby zamówień z korupcją dla Francji), na Węgrzech (4 sprawy, co stanowiło 27 proc. badanej próby dla Węgier), w Rumunii (4 sprawy, co stanowiło 24 proc. badanej próby dla Rumunii) i we Włoszech (4 sprawy, co stanowiło 21 proc. badanej próby dla Włoch). W Polsce zidentyfikowano 2 sprawy gdzie zachodził konflikt interesów, co stanowiło 11 proc. badanej próby dla Polski.
Głównym celem Raportu jest przedstawienie metodologii oraz narzędzi dla Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich Unii Europejskiej, które pozwolą oszacować koszty korupcji w zamówieniach publicznych. Ponadto, Raport prezentuje instrumenty i działania, które mogą przyczynić się do zapobiegania, wykrywania i zwalczania korupcji w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Źródło: www.uzp.gov.pl