Działania podejmowane w ramach pilotażu muszą być niestandardowe i innowacyjne, niestosowane dotąd w innych miastach. Dlatego po zakończeniu prac Bytom przygotuje specjalny raport, który trafi do opracowywanego przez Ministerstwo Rozwoju Centrum Wiedzy o Rewitalizacji. To internetowa platforma, do której dostęp mają inne polskie miasta.

Pilotaż rewitalizacji to modelowe działania, będące swego rodzaju testem na rozwiązanie problemów występujących na obszarach zdegradowanych. Wyznaczono do niego najbardziej zdegradowane miasta, ale o różnej specyfice i położeniu, czyli Bytom, Łódź i Wałbrzych. 

"To dodatkowy pakiet ekspercki, a wypracowane rozwiązania zostaną wykorzystane w procesie rewitalizacji" - powiedziała w naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich i koordynator projektu pilotażowego w Bytomiu Izabela Domogała. 

Projekt pod nazwą "Bytom Odnowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych" składa się z 4 modułów. Pierwszy, przyjęty już jako uchwała rady miasta podczas poniedziałkowej sesji, to "Gminny Program Rewitalizacji. Bytom. 2020+"; drugi obejmuje wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta Bytomia do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, trzeci - wypracowanie bytomskiego modelu dostępnego mieszkalnictwa, a czwarty - rozwój inicjatyw społecznych.

"Naszym zadaniem będzie teraz wypracowanie modelu dostępnego mieszkalnictwa, wdrożenie innowacyjnych inicjatyw społecznych oraz ich wsparcie finansowe, a także stworzenie miejsca, gdzie osoby zainteresowane realizacją projektów uzyskają pomoc prawną" - dodała Izabela Domogała.

"Właśnie ogłosiliśmy konkursy, którymi powinny być zainteresowane organizacje pozarządowe. Pierwszy dotyczy prowadzenia punktu informacyjnego dla obszaru rewitalizacji oraz działań doradczych i szkoleniowych. Drugi - opracowania innowacyjnego wdrażania funduszu regrantingowego" - podkreśliła koordynator, zachęcając do składania ofert.

Prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji. Bytom 2020+" trwały od kwietnia do listopada ubiegłego roku. To dokument wyznaczający kierunki kompleksowej rewitalizacji miasta. W liczącym ponad 600 stron dokumencie znajdują się m.in. wytyczne dotyczące adresatów społecznych działań oraz podmioty odpowiedzialne za ich realizację. 

Stworzenie tego programu było jednym z warunków, które Bytom musiał spełnić, by aplikować o pieniądze w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI). Łącznie na bytomski OSI przewidziano 100 mln euro. Całą tę kwotę Bytom ma otrzymać w latach 2014-20. Będzie dostępna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. 

Bytom należy do miast woj. śląskiego, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych. Boleśnie dotknęła je restrukturyzacja przemysłu. Upadło sześć kopalń, dwie huty oraz wiele zakładów współpracujących. Podczas transformacji zniknęło - według różnych szacunków - od 30 do 50 tys. miejsc pracy. Przekłada się to m.in. na wpływy podatkowe, czemu samorząd chciałby zapobiegać, m.in. odbudowując bazę ekonomiczną i poprawiając jakość życia mieszkańców. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Korzystanie z zasobów osób trzecich w zamówieniach publicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł