Z danych opublikowanych przez Urząd Zamówień Publicznych wynika, iż krajowi wykonawcy niezwykle rzadko ubiegają się o udzielenie zamówienia poza Polską. Na chwilę obecną, w 2016 r. polscy przedsiębiorcy wygrali 58 przetargów o łącznej wartości 207 mln euro. Wykonawcy zagraniczni natomiast w bieżącym roku uzyskali zamówienia, których łączna suma wyniosła ponad 4,5 mld zł.
Jak wskazuje mec. Tomasz Zalewski na łamach "DGP" pomimo tego, że ustawodawstwo unijne zmierza do ujednolicenia przepisów to w dalszym ciągu znaczna część uwarunkowań zależy od specyfiki lokalnych rynków. Aby skutecznie startować w przetargach zagranicznych, należy dostosować się do warunków rynku państw, w których przeprowadzane są postępowania. Instrumentem umożliwiającym skuteczniejsze ubieganie się o udzielenie zamówienia za granicą jest JEDZ.
Wykonawcy nie chcą składać JEDZ w postępowaniach >>>
Mimo znacznych trudności związanych z poprawnym wypełnianiem tego dokumentu umożliwia on łatwiejszy dostęp do rynku zagranicznego. Główną zaletą JEDZ jest odformalizowanie postępowania. Oświadczenie można złożyć internetowo, co eliminuje podstawową barierę, która jest odległość między państwami. Przed wejściem w życie nowelizacji p.z.p. polscy wykonawcy ubiegali się bowiem w głównej mierze o zamówienia w państwach sąsiadujących z terytorium Polski.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej z książki | |
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w obszarze zamówień publicznych
|