Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p. i przepisy wykonawcze nie przewidują sankcji za niestawiennictwo na rozprawie przez Krajową Izbą Odwoławczą. Mimo niestawiennictwa Wykonawcy, KIO rozpozna odwołanie.
Kwestię braku stawiennictwa na posiedzeniu przed Krajową Izbą Odwoławczą reguluje rozporządzenie dnia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 marca 2010 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań (Dz. U. Nr 48, poz. 280) dalej rozporządzenie. Zgodnie z § 21 ust. 3 rozporządzenia niestawiennictwo strony oraz uczestnika postępowania odwoławczego prawidłowo zawiadomionego o terminie rozprawy nie wstrzymuje rozpoznania odwołania. Powyższe oznacza, że nawet jeśli Wykonawca nie stawi się na rozprawie, KIO rozpozna odwołanie. Potwierdzeniem powyższego jest m.in. wyrok KIO z dnia 12 września 2012 r. (KIO 1842/12).
Co do zasady p.z.p. i przepisy wykonawcze nie przewidują zatem sankcji za niestawiennictwo na rozprawie. Warto jednak zauważyć, że art. 190 ust. 1 p.z.p. wyraźnie stanowi, iż strony i uczestnicy postępowania odwoławczego są obowiązani wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Dowody na poparcie swoich twierdzeń lub odparcie twierdzeń strony przeciwnej strony i uczestnicy postępowania odwoławczego mogą przedstawiać aż do zamknięcia rozprawy.
Wykonawca nie stawiając się na rozprawę nie będzie miał takiej możliwości i musi zdawać sobie sprawę, że w ten sposób pozbawi się prawa przedstawienia dodatkowej argumentacji do podniesionych już zarzutów. Izba będzie się zaś opierała wyłącznie na stanowisku wyrażonym w odwołaniu i wysłucha jedynie Zamawiającego. Jeżeli zaś przed zamknięciem rozprawy Zamawiający przedstawi określone dowody, wówczas Wykonawca nie będzie miał możliwości ustosunkowania się do nich.
Autor odpowiedzi: Edyta Klimkowska