Projekt rozporządzenia jest dość zwięzły i ogranicza się jedynie do podania ogólnych wytycznych dla gmin. Wymagania, które rada gminy określi w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, powinny obejmować opis wyposażenia technicznego zawierający wymagania odnośnie do bazy transportowej oraz zabiegi sanitarne i porządkowe związane ze świadczonymi usługami.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, wymagania mają być określone w sposób precyzyjny, zrozumiały, niedyskryminujący, nieograniczający konkurencji oraz nieutrudniający dostępu do rynku przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Dodatkowo, określenie wymagań ma nastąpić w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, w tym z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
Należy zauważyć, iż zastosowanie tak dalece uznaniowych kryteriów może mieć dwojaki skutek. Z jednej strony nie będzie nadmiernie ograniczać gmin w procesie stanowienia prawa miejscowego. Z drugiej: pozostawia daleko idącą swobodę dla wojewody - jako organu nadzoru prawnego - w ocenie, czy uchwała nie jest sprzeczna z prawem, a tym samym nieważna. W konsekwencji na interpretację przepisów projektowanego rozporządzenia będzie miało wpływ przede wszystkim orzecznictwo wojewodów.
Źródło: www.mos.gov.pl