Z dniem 1 października 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 2012 r. w sprawie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r., poz. 1081) , określające minimum programowe specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, podmioty uprawnione do prowadzenia specjalizacji i wymagania ich dotyczące, tryb nadawania im uprawnień do prowadzenia specjalizacji oraz tryb uzyskiwania specjalizacji.


W porównaniu z obowiązującym dotychczas rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2004 r. w sprawie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej (Dz. U. Nr 219, poz. 2224), nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany do minimum programowego specjalizacji, zmieniają krąg podmiotów uprawnionych do prowadzenia specjalizacji oraz nakładają na nie dodatkowy obowiązek dotyczący prowadzenia dokumentacji uczestników szkolenia i wykładowców.


W odniesieniu do poprzedniego stanu prawnego minimum programowe szkolenia zostało rozszerzone m.in. o takie zagadnienia jak: ewaluacja działań, metody i techniki badań wykorzystywanych w pomocy społecznej, wybrane zagadnienia z zakresu prawa zamówień publicznych i prawa dotyczącego ochrony danych osobowych oraz mediacje i negocjacje w pomocy społecznej. Celem wprowadzonych zmian jest dostosowanie tematyki szkoleń do realiów, w jakich muszą obecnie funkcjonować jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz podwyższenie kompetencji osób nimi zarządzających.
 

Zgodnie z nowymi przepisami podmiotami uprawnionymi do prowadzenia specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej są uczelnie, kolegia pracowników służb społecznych, placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego oraz instytuty badawcze. Podmioty te mogą prowadzić specjalizacji, jeżeli posiadają minimum dwuletnie doświadczenie w prowadzeniu kształcenia lub doskonalenia zawodowego kadr pomocy społecznej i uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Warunkiem koniecznym uzyskania specjalizacji jest złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu końcowego przed komisją egzaminacyjną powołaną przez podmiot uprawniony do prowadzenia specjalizacji. Egzamin ma formę ustną i obejmuje dwie części - sprawdzenie wiedzy z zagadnień objętych zakresem minimum programowego oraz obronę pracy dyplomowej.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 2012 r. w sprawie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r., poz. 1081)