Odpowiedź
Inwentaryzacja kont służących ewidencji podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego musi się odbyć na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości .

Uzasadnienie


Jak wynika z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 208, poz. 1375 z późn. zm.) - dalej r.z.r.e.p. , ewidencja podatków jest integralną częścią ewidencji księgowej urzędu i jest prowadzona z wykorzystaniem kont syntetycznych planu kont urzędu jako jednostki budżetowej.
Zapisów w księgach rachunkowych dokonuje się według zasad określonych w ustawie o rachunkowości .
Dla prowadzenia ewidencji z tytułu podatków korzysta się z następujących bilansowych kont syntetycznych planu kont urzędu:
1) konto 101 Kasa;
2) konto 130 Rachunek bieżący urzędu;
3) konto 141 Środki pieniężne w drodze;
4) konto 221 Należności z tytułu dochodów budżetowych;
5) konto 226 Długoterminowe należności budżetowe;
6) konto 720 Przychody z tytułu dochodów budżetowych;

Skoro ewidencja podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego jest integralną częścią ewidencji księgowej urzędu podlega tym samym zasadom inwentaryzacji okręconych w ustawie o rachunkowości co pozostałe konta urzędu.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.)

Rozporządzenia Ministra Finansów z 25 października 2010 r. w sprawiezasad rachunkowości i planu kont dla organów podatkowych jednosteksamorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 208, poz. 1375 z późn. zm.)