Na łamach Serwisu Samorządowego informowaliśmy ostatnio o zastrzeżeniach Najwyżej Izby Kontroli względem samorządów (Samorządy nie są zainteresowane budową szerokopasmowego internetu ). NIK ostrzegała, że jeśli tempo prac nie wzrośnie samorządy stracić mogą nawet miliard euro dofinansowania na ten cel. Wydaje się, że apel NIK poskutkował, gdyż niedawno pojawiły się dwa ogłoszenia na budowę szerokiego pasma finansowanego z funduszy unijnych.
Partnerstwo publiczno-prywatne się opłaca
Kontrakt na roboty inżynieryjne i budowlane ogłosiła Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa. Początek prac zaplanowano na 17 grudnia, jednak inwestycja wymaga jeszcze uzyskania wszelkich pozwoleń dlatego szacuje się, że roboty wystartują dopiero na wiosnę. Prace w Wielkopolsce są na zaawansowanym poziomie również z uwagi na przyjęty tam tryb partnerstwa publiczno-prywatnego. W inwestycji biorą udział poznańska sieć kablowa Inea i pilska Asta. Jednocześnie do robót budowlanych (mają potrwać do końca 2014 r.) WSS wybierze opera infrastruktury, który będzie zarządzał siecią. Do połowy 2015 r. projekt powinien być rozliczony.
Podlaskie dzieli zamówienie na wykonanie szerokopasmowej sieci
Do końca września na oferty w przetargu na zaprojektowanie i wykonanie sieci szerokopasmowej czekają również w województwie podlaskim. Zarząd województwa zdecydował się podzielić zamówienie na osiem obszarów. Warta 300 mln euro inwestycja jest częścią projektu udowy sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej.
Źródło: Puls Biznesu
Zobacz też:
Samorządy nie są zainteresowane budową szerokopasmowego internetu