Sprawna realizacja zadań publicznych przez organy władzy publicznej nie może się obejść bez – współcześnie deficytowego – doradztwa eksperckiego. Chodzi tu jednak o doradztwo eksperckie opierające się na rzetelnych pracach badawczych (naukowych), a nie jedynie na domysłach czy intuicji. Organy władzy publicznej potrzebują odpowiedniego materiału, by na jego podstawie podejmować decyzje. Dodajmy – decyzje zmieniające rzeczywistość.
Pojawia się więc potrzeba doradztwa eksperckiego, ale nowoczesnego, będącego w stanie sprostać wyzwaniom współczesności. Doradztwa eksperckiego, które, z jednej strony, jest zdolne do samodzielnego prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczych (tak analitycznych, jak i koncepcyjnych), z drugiej strony do kreowania dyskursu publicznego (poprzez udział w prasie i mediach, konferencjach i debatach), zaś z trzeciej strony, do ścisłej współpracy z organami władzy publicznej (w ramach konsultacji i wysłuchań, komisji doradczych i grup niesformalizowanych).
Taka jest misja Instytutu Metropolitalnego – organizacji eksperckiej (think tanku) integrującej reprezentantów różnych dyscyplin naukowych (prawa, administracji, urbanistyki), jak i profesji (prawników, urzędników) i pasji (działaczy społecznych, wolontariuszy). Jest to fundacja, organizacja pozarządowa i pozasamorządowa, organizacja pożytku publicznego, która doradza podmiotom samorządowym położonym na obszarach metropolitalnych.
Instytut Metropolitalny – nowy think thank na pomoc samorządom
Prawnicy, urzędnicy , ale i działacze społeczni i wolontariusze wejdą w skład Instytutu Metropolitalnego, nowej organizacji eksperckiej (think tanku), która zajmie się pomocą samorządom położonym na obszarach metropolitalnych.