Czy urzędy powiatowe, gminy, w których powstają odpady np. świetlówki powinny złożyć informacje o wytwarzanych odpadach lub uzyskać w zależności od ilości i rodzajów wytwarzanych odpadów inną decyzję, o której mowa w art. 17 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) ?
Odpowiedź:
Jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat) jest zobligowana do złożenia informacji o wytwarzanych odpadach (art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o odpadach ), jeśli przekroczy "próg", w którym wymagana jest informacja, tzn. jeżeli wytworzy więcej odpadów niebezpiecznych niż 0,1 Mg, to musi uzyskać decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach .
Uzasadnienie:
Zatem, regulacja ustawy o odpadach nie zwalnia urzędów jednostek samorządu terytorialnego z obowiązku uzyskiwania decyzji dotyczących gospodarowania odpadami oraz posługuje się pojęciem wytwórcy odpadów. Jeśli więc np. gmina wytworzy odpady w postaci świetlówek, zużytych tonerów czy komputerów ma takie same obowiązki, jak każdy inny wytwórca odpadów, co jednocześnie wiąże się z obowiązkiem przestrzegania następujących przepisów: art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 36, art. 37, art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy o odpadach .
Zużyte świetlówki i komputery są odpadem niebezpiecznym. Wytwarzanie odpadów niebezpiecznych zawsze jest objęte jakąś formą reglamentacji (informacja, PGON, pozwolenie na wytwarzanie odpadów). Natomiast wytwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne jest poddane reglamentacji wtedy, gdy roczna ilość wytwarzanych odpadów przekracza 5 ton (wtedy wymaga sporządzenia informacji), Oznacza to, że wytwarzanie do 5 ton rocznie odpadów innych niż niebezpieczne nie jest poddane żadnej reglamentacji.
W praktyce przedstawianie informacji o wytwarzanych odpadach w przypadku urzędu starostwa odbywa się w następujący sposób: pracownik odpowiedzialny za zarządzanie budynkiem opracowuje wniosek zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o odpadach , który jest przesyłany, np. do wydziału środowiska, gdzie jest rozpatrywany merytorycznie. Informacja nie jest kwitowana żadnym aktem.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze zm.)