Działający od 2004 r. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich to program rządowy, którego głównym celem jest wspieranie organizacji pozarządowych. Obecna edycja FIO kończy się w 2013 r., dlatego też Kancelaria Prezydenta RP wraz z grupą ekspertów i działaczy pozarządowych już teraz podjęła pracę nad nowymi założeniami funduszu. Nowa wersja FIO ma mieć bardziej pro-partycypacyjny charakter i objąć wsparciem więcej form przejawów ducha obywatelskiego.
Aby ze wsparciem dotrzeć do mniejszych, lokalnie działających organizacji struktura FIO będzie zdecentralizowana. Część środków będzie dystrybuowana według klucza regionalnego i lokalnego. Rolę „lokalnych oddziałów” będą odgrywać lokalne organizacje działające na zasadzie tzw. funduszy lokalnych (na wzór anglosaskich community foundations). Środki finansowe otrzymają tylko takie przedsięwzięcia, w przygotowanie których zaangażowane byłyby nie tylko organizacje, ale także samorządy i mieszkańcy danej wspólnoty. Tak skonstruowany mechanizm daje gwarancje, że finansowane przedsięwzięcie jest rzeczywiście społecznie zakorzenione i odpowiada na lokalne potrzeby.
Zgodnie z projektem, na pomoc będą mogły liczyć również grupy nieformalne, niezwiązane z organizacjami. FIO objąłby nieformalne grupy bezpośrednim wsparciem finansowym, lub przez partnerów lokalnych. Wstępnie przyjęto, że nieformalna grupa to co najmniej trzech obywateli podejmujących działania na rzecz jakiejś społeczności (np. komitet rodzicielski, rada sołecka, klub osiedlowe).
Choć wstępna koncepcja nowego programu była już prezentowana i poddawana konsultacjom społecznym to wciąż nierozwiązane pozostają jego podstawowe kwestie. Nie podjęto jeszcze choćby decyzji o źródle finansowania funduszu. W grę wchodzi powołanie odrębnej instytucji lub publicznej fundacji powołanej specjalną ustawą. Niezależnie od tego, która z możliwości zostanie wybrana, jej akceptacja będzie wymagała szerokiego porozumienia, jeśli nie ponad politycznego, to przynajmniej między najważniejszymi organami władzy.
Źródło: www.isp.org.pl