W piśmie skierowanym do polskiego UZP, Komisja Europejska uznała, że fakt, iż składki na ubezpieczenie opłacają sami pracownicy (a nie pracodawca wydatkujący środki publiczne) nie ma większego znaczenia. Stronami umowy grupowego ubezpieczenia są bowiem ubezpieczyciel i pracodawca i to sprawia, że do wyboru ubezpieczyciela konieczne jest przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Stanowisko prezentowane przez Komisję i polski UZP umocnił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 2010 r. (sprawa C-271/08). Dotyczy on co prawda pracowników komunalnych w Niemczech, ale ma w pełni przełożenie na polskie warunki, ponieważ interpretuje obowiązującą we wszystkich państwach członkowskich dyrektywę. Jak zauważa Dariusz Piasta, wiceprezes UZP, po tym wyroku zamawiający powinni mieć już pełną świadomość, że omijając przepisy o zamówieniach narażają się na odpowiedzialność dyscyplinarną lub finansową, a umowy przez nich zawarte mogą okazać się nieważne. Wyrok dotyczył ubezpieczeń emerytalnych, ale można go odnieść do ubezpieczeń na życie czy polis medycznych.
Jak twierdzi Dariusz Piasta, można podejrzewać, że część obowiązujących już umów została zawarta z pominięciem procedur zamówień publicznych, ale UZP nie ma na ten temat żadnych konkretnych informacji. Jeśli takie informacje uzyska - rozważy kontrolę. Mimo to, przeprowadzona kontrola niekoniecznie musi zakończyć się stwierdzeniem nieważności zawartych umów. Sąd powszechny, aby stwierdzić z powództwa UZP nieważność zawartych umów, musi uznać, że łamią one w sposób oczywisty obowiązujące prawo. Tymczasem, w przypadku umów grupowego ubezpieczenia pracowników zamawiających stan prawny wcale nie był oczywisty.
Dariusz Piasta co do zasady nie widzi powodów, by spod opisywanej regulacji wyłączać zamawiających sektorowych. Z tą opinią nie zgadza się Artur Wawryło z Centrum Obsługi Zamówień Publicznych. Twierdzi on, że rygorom ustawowym podlegają tylko zamówienia związane z działalnością sektorową, np. kupno wsporników ścian do kopalń. Trudno uznać ubezpieczenia grupowe pracowników za bezpośrednio związane z taką działalnością. Zamawiających sektorowych ratować może próg kwotowy, do którego nie muszą stosować przepisów o zamówieniach, tj. 387 tys. euro.
Na podstawie: Rzeczpospolita z dnia 28 lipca 2010 r.
aaaaaaaaaaa
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 223, poz. 1655 ze zm.)