Wychwytywanie dwutlenku węgla i jego geologiczne składowanie (technologia Carbon Capture and Storage – CCS) to jeden z potencjalnych sposobów ograniczenia nadmiernej emisji tego gazu do atmosfery, zgodnie z prawem europejskim. W tym celu Rada Ministrów przyjęła 15 marca projekt założeń do zmiany Prawa geologicznego i górniczego.
Składowanie dwutlenku węgla pod ziemią będzie regulowane przepisami w/w ustawy, a sama działalność poszukiwania i rozpoznawanie struktur geologicznych pod kątem podziemnego składowania dwutlenku węgla będzie wymagała uzyskania koncesji udzielanej przez Ministra Środowiska zgodnie z ogólnymi wymaganiami określonymi w prawie geologicznym i górniczym. Ponadto wymaganie będzie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia. Jeżeli zaistnieje konieczność sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, zapewniony też będzie udział społeczeństwa.
Obszary, na których będzie składowany dwutlenek węgla, podlegać będą wpisowi do rejestru obszarów górniczych, prowadzonego przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Ponadto planuje się utworzenie rejestru zamkniętych składowisk zawierającego dane o zamkniętych składowiskach dwutlenku węgla.
Dla JST znaczenie będzie miał fakt, iż udzielenie koncesji na składowanie dwutlenku węgla będzie wymagać opinii Komisji Europejskiej oraz uzgodnienia z wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta, właściwego ze względu na miejsce wykonywanie działalności. Biorąc pod uwagę, iż problem ograniczenia emisji dwutlenku węgla zyskuje na znaczeniu, a konieczny rozwój gospodarczy raczej nie wpływa na zmniejszenie produkcji tego gazu cieplarnianego, podziemne składowanie może stanowić okazję do pozyskania dodatkowych funduszy przez gminy. Nowe inwestycje oznaczają bowiem dochody z podatków oraz nowe miejsca pracy, co może przyczynić się do polepszenia sytuacji przedsiębiorczych gmin.
Na podstawie: www.mos.gov.pl