Każda gmina zobowiązana będzie do powołania specjalnego zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się przypadkami przemocy domowej. Przemoc w rodzinie to poważny problem, policja interweniuje z tego powodu 90 tys. razy w ciągu roku.

Nową regulację przewiduje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zakończyła już prace nad nią, a w marcu odbędzie się głosowanie Sejmu. W życie ma wejść od lipca.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie miał obowiązek powołania tzw. zespołu interdyscyplinarnego. W skład takiego zespołu wchodzić będą przedstawiciele pomocy społecznej, policji, służby zdrowia, oświaty, organizacji pozarządowych oraz kuratorzy sądowi. Do zadań zespołu należeć będzie realizacja gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej i pomocy jej ofiarom. Pomoc zespołu trafi do rodzin, w których stosowana jest przemoc lub są one zagrożone przemocą. Rada gminy określi szczegółowe warunki powoływania i funkcjonowania zespołu.

Za prace w ramach nowo powołanej komórki jej członkowie nie będą pobierali wynagrodzenia, będzie ona wykonywana w ramach ich obowiązków służbowych lub zawodowych.

Nowelizacja przewiduje również szereg innych zmian. Dla przykładu nakaz opuszczenia mieszkania dla sprawcy przemocy będzie mógł być wydany już na etapie postępowania prokuratorskiego, a obdukcja dla ofiar będzie przeprowadzona bezpłatnie.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 18 lutego 2010 r.