Od dnia 1 września w gminie działa niepubliczne gimnazjum dla dorosłych o uprawnieniach szkoły publicznej.
Czy gmina przekazuje dotacje na uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia czy też na wszystkich uczniów?
Odpowiedź
Przyjęcie do szkoły dla dorosłych ucznia, który nie ukończył 18 lat jest wyjątkiem.
Uzasadnienie
Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat (Dz. U. z 2010 r. Nr 2, poz. 3) określają przypadki, w których do szkoły dla dorosłych może zostać przyjęta osoba, która nie ukończyła 18 roku życia. Definicja szkoły dla dorosłych zawarta jest w zapisie art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o. Zgodnie z powołanym zapisem, przez szkołę dla dorosłych należy rozumieć szkołę, w której stosuje się odrębną organizację kształcenia i do której przyjmowane są osoby mające 18 lat, a także kończące 18 lat w roku kalendarzowym, w którym przyjmowane są do szkoły. Generalnie więc, uczniowie objęci obowiązkiem nauki, (a więc przed ukończeniem 18 roku życia), nie powinni uczęszczać do szkoły dla dorosłych. Wyjątki w tym względzie zawiera wskazane na wstępie rozporządzenie.
Do publicznej lub niepublicznej szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat, jeżeli:
1) osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokuje ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży,
2) osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży.
Do publicznej lub niepublicznej szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 15 lat, jeżeli osoba ta przebywa w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.
Kwestię przekazywania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, a także dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie jest ten obowiązek realizowany regulują odpowiednio zapisy art. 90 ust. 2a oraz 90 ust. 3 u.s.o. Stosownie do zapisu art. 90 ust. 3 u.s.o. , dotacje dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych w ust. 2a u.s.o. przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 50% ustalonych w budżecie odpowiednio danej gminy lub powiatu wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia, pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczną szkołę poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. W przypadku braku na terenie gminy lub powiatu szkoły publicznej danego typu i rodzaju podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę lub powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju. Dotacja przysługuje więc na każdego ucznia – niezależnie czy ukończył on 18 lat czy też nie. Ponadto jak wspomniano wyżej szkołą dla dorosłych jest właśnie szkoła, do której uczęszczają osoby, które ukończyły lat 18, osoby poniżej 18 roku życia powinny się tam znaleźć wyjątkowo.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat (Dz. U. z 2010 r. Nr 2, poz. 3)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Gminne dotacje dla uczniów niepublicznego gimnazjum dla dorosłych
Czy gmina przekazuje dotacje na uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia czy też na wszystkich uczniów?